Przyczyny poronienia - co warto o nich wiedzieć? Przeskocz do treści

Przyczyny poronienia – co warto o nich wiedzieć?

Przyczyny poronienia - czym są, Przyczyny poronienia - od czego zależą, Przyczyny poronienia - kiedy występują najczęściej, Przyczyny poronienia - jak je najskuteczniej zbadać

Poronienie jest niezwykle trudnym wydarzeniem w życiu oczekujących na dziecko rodziców. Konsekwencje dotyczą zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej. O poronieniu mówimy w sytuacji, gdy dochodzi do przedwczesnego wydalenia płodu i żadne procedury nie umożliwiają podtrzymania funkcji życiowych. Sprawdźmy jakie występują zależności wśród przypadków poronień i kiedy istnieje największe ryzyko jego wystąpienia.

Przyczyny poronienia – czym są?
Przyczyny poronienia – od czego zależą?
Przyczyny poronienia – kiedy występują najczęściej?
Przyczyny poronienia – jak je najskuteczniej zbadać?

Przyczyny poronienia – czym są?

Przyczynami poronienia określa się taki zestaw właściwości wewnętrznych jak i zewnętrznych, które znacząco przyczyniają się do powstawania wad płodu lub osłabiają warunki fizyczne matki, uniemożliwiające jego dalszy rozwój w łonie. Wyróżnia się tutaj kilka największych zagrożeń, które mogą znacząco przyczynić się do poronienia. Część z nich uwarunkowana jest właściwościami fizycznymi, część zależy od stylu życia.

Przyczyny poronienia – od czego zależą?

Istnieje szereg przyczyn poronienia płodu i wskazuje się tutaj na zakażenia wirusowe – warto zwracać szczególną uwagę na rożnego rodzaju infekcje. Wada genetyczna może doprowadzić do obumarcia płodu. Niebezpieczeństwem są choroby zakaźne, szczególnie toksoplazmoza, różyczka i inne choroby, którym towarzyszy gorączka. Zaburzenia hormonalne również przyczyniają się do powstawania poronień. Odpowiednie natężenie hormonów płciowych odpowiada za podtrzymywanie ciąży. Oczywiście styl życia ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, złe nawyki żywieniowe a także ciężka praca fizyczna nie czynią właściwych warunków do prawidłowego rozwoju płodu.

Przyczyny poronienia – kiedy występują najczęściej?

Najbardziej newralgicznym okresem jest pierwszy trymestr ciąży. Statystycznie jest to okres, w którym dochodzi do poronienia aż w 75% przypadków! Drugi trymestr ciąży nie jest już obarczony tak dużym ryzykiem. Liczba poronień w drugim trymestrze dotyczy jednej na kilkadziesiąt kobiet. Zdecydowana większość przyczyn to wady genetyczne płodu, dlatego warto jak najwcześniej zdecydować się na przeprowadzenie takich badań, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Przyczyny poronienia – jak je najskuteczniej zbadać?

Najlepszą i najszybszą metodą zbadania przyczyn poronienia są badania genetyczne. Za ich pomocą błyskawicznie można zweryfikować czy za poronienie odpowiadają wady genetyczne płodu czy stoją za tym inne przyczyny. Uzyskać można w ten sposób informacje na temat wad chromosomowych i doprecyzować kolejne działania diagnostyczne. Poznanie przyczyn poronienia jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala określić ona jakie są szanse na szczęśliwe zakończenie kolejnej ciąży.

Nasi partnerzy