Badanie kariotypu jest badaniem cytogenetycznym. Oznacza to, że od pacjenta pobierana jest krew, a następnie w warunkach laboratoryjnych hodowane są następne pokolenia komórek, aby zobaczyć, czy będzie się w nich znajdował prawidłowy zestaw chromosomów.
Jak się przygotować do badania kariotypu?
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Ile czeka się na wynik badania kariotypu?
Czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu?
Jak się przygotować do badania kariotypu?
Badanie kariotypu powinno zostać wykonane przez wszystkie pary, które starają się o dziecko, jednocześnie mając podejrzenie, że ciąża może być zagrożona lub u płodu mogą się pojawić różnego rodzaju mutacje. Jak się przygotować do badania kariotypu? Do tego badania nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Wystarczy oddać krew i przekazać ją do odpowiedniej instytucji, gdzie wykonane zostanie badanie.
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Cena badania jest uzależniona od miasta, w którym jest ono wykonywane. Waha się ona zazwyczaj w przedziale 300-500zł. Warto wspomnieć, że badanie kariotypu może być refundowane. Pacjenci muszą spełnić określone warunki, aby mogło się tak stać. Do warunków tych mogą należeć:
- problemy z zajściem w ciążę (mimo rocznej, regularnej aktywności seksualnej);
- wiek (u kobiety) powyżej 35 roku życia;
- wady genetyczne obecne u najbliższej rodziny;
- wcześniejsze samoistne poronienia.
To ile kosztuje badanie kariotypu zależy od konkretnego gabinetu. Aby mogło ono zostać zrefundowane, musi zostać zlecone przez lekarza. W przeciwnym razie pacjenci muszą samodzielnie ponieść koszty związane z jego wykonaniem.
Ile czeka się na wynik badania kariotypu?
Na wyniki czeka się mnie więcej trzy tygodnie, od momentu oddania krwi i przekazania jej do laboratorium. Oczywiście to, ile czeka się na wyniki badań kariotypu jest częściowo uzależnione od miejsca, w którym badamy kariotyp, jednak czas oczekiwania na ogół nie przekracza 21 dni.
Czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu?
Badanie kariotypu może wykonać każdy. Nie jest to badanie inwazyjne, dlatego jeżeli czujemy taką potrzebę, możemy bez problemu zlecić jego wykonanie . Na pytanie, czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu, odpowiedź brzmi – nie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której chcemy otrzymać refundację. Wówczas, potrzebne nam będzie skierowanie od lekarza, który uznał, że takie badanie będzie w naszej sytuacji wskazane.