Określenie płci płodu po poronieniu Przeskocz do treści

Określenie płci płodu po poronieniu

Identyfikacja płci martwego płodu jakie badania zrobić, Ile kosztuje badanie w kierunku identyfikacji płci martwego płodu, Dlaczego identyfikacja płci martwego płodu jest konieczna do skorzystania z praw po poronieniu, Dlaczego warto zrobić badanie w kierunku identyfikacji płci martwego płodu

Dla każdej matki oczekującej potomstwa poronienie jest wydarzeniem tragicznym, pozostawiającym na długo, a niekiedy na zawsze piętno na psychice. W bardzo wielu przypadkach kobiety, które przeżyły ogromną traumę po utracie nienarodzonego dziecka nawet nie rozważały możliwości identyfikacji płci martwego płodu. Nie patrząc na kwestie moralne, możliwość jakie dają współczesne badania laboratoryjne właśnie w tej kwestii niesie za sobą sporo korzyści.

Identyfikacja płci martwego płodu – jakie badania zrobić?
Ile kosztuje badanie w kierunku identyfikacji płci martwego płodu?
Dlaczego identyfikacja płci martwego płodu jest konieczna do skorzystania z praw po poronieniu?
Dlaczego warto zrobić badanie w kierunku identyfikacji płci martwego płodu?

Identyfikacja płci martwego płodu – jakie badania zrobić?

Lekarz nie jest zwykle w stanie określić płci dziecka przed 16 tygodniem ciąży. Jeżeli w tym czasie doszło do poronienia, ustalenie jakiej płci było niedonoszone dziecko jest możliwe tylko poprzez badanie genetyczne. Warto pamiętać, iż należy poinformować personel szpitalny, że zamierzamy dokonać identyfikacji płci martwego płodu, bowiem to właśnie w szpitalu zostanie pobrany do próbek i odpowiednio zabezpieczony materiał do badania np. kosmówka, pępowina, fragmenty łożyska. Po pobraniu materiału należy zlecić wykonania badania DNA w laboratorium. Nie ma tu znaczenia tydzień ciąży, w którym doszło do poronienia, bowiem już po poczęciu płeć jest ustalona.

Ile kosztuje badanie w kierunku identyfikacji płci martwego płodu?

Rodzice nienarodzonego płodu, którzy stracili jej w wyniku poronienia i chcąc poznać jego płeć muszą się liczyć z poniesieniem kosztów badań genetycznych. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności jaki laboratorium wybierzemy. Jest to jednak zawsze kwota kilkuset złotych.

Dlaczego identyfikacja płci martwego płodu jest konieczna do skorzystania z praw po poronieniu?

Najważniejszą sprawą, którą możemy załatwić po dokonaniu identyfikacji płci martwego płodu jest możliwość zarejestrowania jego urodzenia i zgonu w urzędzie stanu cywilnego. Uzyskanie aktu zgonu jest niezbędnym dokumentem przy ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy. Dokumenty, które zostały wydane po identyfikacji płci martwego płodu mogą być też nam przydatne w celu uzyskania odszkodowań w ramach indywidualnych bądź grupowych ubezpieczeń.

Dlaczego warto zrobić badanie w kierunku identyfikacji płci martwego płodu?

Prócz wyżej wymienionych korzyści, związanych z uzyskaniem zasiłków i odszkodowań po dokonania identyfikacji płci martwego płodu, ważną kwestią jest psychika rodziców. Matka i ojciec, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia, niejednokrotnie potrzebują świadomie się z nim pożegnać, pochować, a nie traktować bezosobowo. Rodzic przed dokonaniem badań, które pozwolą określić płeć płodu, winien dokładnie rozważyć, czy wiedza ta nie przyczyni się do poczucia jeszcze większej straty.

Nasi partnerzy