Nieprawidłowości w budowie chromosomów Przeskocz do treści

Nieprawidłowości w budowie chromosomów

Badanie kariotypu - do czego jest potrzebne, Czym różni się kariotyp mężczyzny od kariotypu kobiety, Jak odczytać wynik badania kariotypu, Na czym polega analiza kariotypu i w jakim celu się ją wykonuje

Badanie kariotypu pozwala nam ocenić liczbę oraz strukturę chromosomów posiadanych w ciele człowieka. W jakim celu jest wykonywane oraz inne główne informacje znajdują się w artykule poniżej.

Badanie kariotypu – do czego jest potrzebne?
Czym różni się kariotyp mężczyzny od kariotypu kobiety?
Jak odczytać wynik badania kariotypu?
Na czym polega analiza kariotypu i w jakim celu się ją wykonuje?

Badanie kariotypu – do czego jest potrzebne?

W przypadku dzieci można zlecić badanie kariotypu, aby wykryć wady wrodzone. Dzięki niemu dowiemy się czy dziecko będzie miało np. zespół Downa czy Edwardsa. Jeżeli chodzi o osoby dorosłe wykonuje się je w przypadku niepłodności lub w momencie pojawienia się problemów z utrzymaniem ciąży. Dotyczy to przypadków, w których kobieta często poroniła lub urodziła martwe dziecko.

Czym różni się kariotyp mężczyzny od kariotypu kobiety?

Każda płeć posiada inny zestaw chromosomów. Zatem czym różni się kariotyp mężczyzny od kariotypu kobiety? Ludzki kariotyp, a dokładniej jego budowa różni się ze względu na płeć. Zdrowa osoba posiada 22 pary autosomów i chromosomy, które właśnie determinują nasza płeć. U kobiety będą to dwa chromosomy oznaczone literą X, natomiast u mężczyzny po jednym oznaczonym literami X i Y.

Jak odczytać wynik badania kariotypu?

Badanie kariotypu pozwoli określić czy występują jakieś anomalie w naszych chromosomach. Na ich podstawie określa się przyczynę niepłodności oraz wady genetyczne poczętego dziecka. Badanie kariotypu jest bardzo ważne, a jego wynik może pomóc parom starającym się o dziecko.

Na czym polega analiza kariotypu i w jakim celu się ją wykonuje?

Jednym z podstawowych pytań, które możemy sobie zadać podczas zlecania badania jest – na czym polega analiza kariotypu i w jakim celu się ją wykonuje? Analiza kariotypu pomoże wychwycić różne nieprawidłowości w budowie chromosomów. Szczególnie zalecane jest badanie kariotypu parom, które od dłuższego czasu starają się o dziecko. Z kolei kobieta poddawana jest takiej analizie w przypadku częstych poronień lub urodzeń martwych dzieci. Jeżeli w rodzinie pojawiały się różnego rodzaju wady genetyczne dobrze również udać się do specjalisty, aby przeprowadzić badanie na rodzicach lub dziecku.

Nasi partnerzy