Niepłodność w przeciwieństwie do bezpłodności może być z sukcesem leczona, a owocem skutecznego leczenia może być wyczekana ciąża. Od 10-15% par będących w wieku reprodukcyjnym dotkniętych jest problemem niepłodności. Możliwe jest wyróżnienie dwóch typów niepłodności – niemożność donoszenia ciąży oraz trwała niemożność zajścia w ciążę.
Czym jest niepłodność?
Jakie są objawy niepłodności?
Jak leczyć niepłodność?
Jakie są konsekwencje niepłodności?
Czym jest niepłodność?
Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia seksualnego przez okres jednego roku. Istnieje szeroki wachlarz przyczyn, które powodują niepłodność. U mężczyzn niepłodność wywołana jest przez: przeciwciała przeciwplemnikowe, nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej organizmu. Natomiast niepłodność u kobiet jest spowodowana przeważnie zmianami powstałymi w obszarze narządów wewnętrznych takich jak jajniki czy też macica.
Jakie są objawy niepłodności?
Brak ochoty na seks, bóle jąder, zaburzenia erekcji, a nawet pieczenie podczas oddawania moczu – to najczęstsze objawy wskazujące na niepłodność. Natomiast pierwsze objawy mogące świadczyć o niepłodności u kobiet to upławy, bóle narządów rodnych, uporczywe bóle brzucha, czy też pojawiające się krwawienia.
Jak leczyć niepłodność?
W przypadku złej jakości plemników konieczna jest zmiana diety, a uzyskane efekty w postaci diametralnej zmiany jakości nasienia na lepsze mogą skutkować zapłodnieniem naturalnym. Przy niepłodności męskiej, mając do czynienia z niedrożnością nasieniowodów konieczne będzie przeprowadzenie operacji jąder, podczas której możliwe będzie pobranie plemników z jąder, zamrożenie ich, a następnie podanie ich kobiecie poprzez inseminację.
Jakie są konsekwencje niepłodności?
Wśród konsekwencji niepłodności można wyróżnić nie tylko niemożność poczęcia potomstwa, ale i stany depresyjne wynikające z tego stanu. Niepłodność skutkuje także napięciem między partnerami i wzajemnym obwinianiem się za zaistniałą sytuację. Dlatego tak istotne jest nie tylko leczenie mające na celu pomóc w zajściu w ciążę, ale i stałe wsparcie psychologiczne. Pozytywne nastawienie może przyspieszyć pozytywne efekty kuracji.