Niepłodność. Do jakiego specjalisty się wybrać?
Masz problemy z płodnością? Na początku najważniejsze jest ustalenie ich źródła. Odpowiednia diagnostyka i późniejsze wprowadzenie leczenia pomogą Ci w poczęciu i urodzeniu zdrowego dziecka w przyszłości. Do jakiego specjalisty się więc wybrać?
1. Lekarz ginekolog
Lekarz ginekolog szczegółowo bada przede wszystkim cykl miesiączkowy, wyszukując nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę. Sprawdza także budowę anatomiczną narządów rodnych. Wady w budowie, które może wykryć, to m.in. macica dwurożna, polipy, guzy czy torbiele. Do ginekologa najlepiej wybrać się na początku i poprosić o pokierowanie dalszym leczeniem. Dobrze, aby był to lekarz zaufany, z którym nie boisz się rozmawiać.
2. Lekarz endokrynolog
Dla płodności bardzo ważne jest odpowiednie stężenie hormonów. Z tego powodu wszelkie nieprawidłowości związane z ich poziomem i towarzyszące im choroby (np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy) – u kobiet i u mężczyzn – mogą przyczyniać się do problemów z poczęciem dziecka. U endokrynologa zostaną zlecone kompleksowe badania, które umożliwią wykrycie ewentualnych zaburzeń gospodarki hormonalnej.
3. Lekarz androlog
Czyli specjalista zajmujący się problemami męskiego układu rodnego. Jego zadania to zbadanie budowy anatomicznej – zarówno narządów rodnych, jak i sylwetki oraz przeprowadzenie badań jakości nasienia. Zła jakość plemników bardzo często jest przyczyną męskiej niepłodności, dlatego warto zrealizować tego typu test.
4. Lekarz genetyk
Niepłodność nierzadko wiążę się z występowaniem czynników genetycznych. Mogą to być różnego typu mutacje, które często nie dają widocznych objawów, jednak powodują problemy z poczęciem dziecka. Genetyk zleca najczęściej badania kariotypu (chromosomów) obojga rodziców, a u mężczyzny test w kierunku mutacji CFTR.
5. Lekarz urolog
Ten specjalista zajmuje się szczegółową analizą budowy układu moczowo-płciowego mężczyzny. Co więcej, przeprowadza wywiad w kierunku ewentualnych zaburzeń funkcji seksualnych czy narażenia na niebezpieczne czynniki (np. chemikalia, promieniowanie).
6. Psycholog
Często pary borykające się z problemem niepłodności wymagają pomocy psychologicznej. Z powodu kłopotów z zajściem w ciążę nierzadko pojawiają się stres, napięcie między partnerami czy poczucie winy. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że te negatywne emocje powodują blokadę fizjologiczną, a więc są bezpośrednią przyczyną niepłodności. Skorzystanie z terapii pozwala odzyskać równowagę i harmonię.
Zobacz najnowsze artykuły:
7. Seksuolog
Do seksuologa warto udać się razem – wtedy, gdy w związku pojawiają się kłopoty ze sferą seksualną. Często to one są powodem problemów z zajściem w ciążę, a co więcej negatywnie odbijają się na relacji. Zadaniem lekarza jest ustalenie, czy trudności obecne są z powodu złego stanu psychicznego czy może wad i zaburzeń w funkcjonowaniu narządów płciowych.
8. Dietetyk
Nieprawidłowa dieta, nadwaga czy otyłość lub niedowaga mają negatywny wpływ na płodność każdego człowieka. Przede wszystkim wpływają na jakość komórek jajowych i plemników (których liczba się zmniejsza). Zaburzają także gospodarkę hormonalną. Przykładowo, nadwaga u kobiet może powodować zespół policystycznych jajników, a niedowaga – zahamowanie owulacji.
Bardzo przydatny artykuł. Niestety nie jest łatwo poznać przyczynę niepłodności, nie wiadomo od czego zacząć i do kogo się zwrócić o pomoc 🙁 My staramy się o dzidziusia od roku…
Szukam skutecznego specjalisty od leczenia uszkodzonej chromatyny. Chodzilem juz do wielu lekarzy i nikt nie wie jaka jest przyczyna. Dodam jeszcze wszystkie czynniki ktore na mnie wplywaja bezskutecznie pomocy!!!Prosze o jakis kontakt porade cokolwiek