Przyczyną niepłodności może być celiakia (trwała nietolerancja glutenu) Przeskocz do treści

Przyczyną niepłodności może być celiakia

Masz problemy z zajściem w ciążę? Przyczyną niepłodności może być celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, która powoduje m.in. niedobory żywieniowe i zaburza płodność. Przy celiakii masz szansę na urodzenie zdrowego dziecka, jednak konieczna jest właściwa diagnostyka i wprowadzenie ścisłej diety bezglutenowej.

Trwała nietolerancja glutenu to schorzenie autoimmunologiczne – gdy masz celiakię i zjesz gluten, Twój organizm atakuje własne tkanki. Zostają zdegradowane kosmki jelitowe, które odpowiadają za wchłanianie składników z pożywienia i leków.

Ich zniszczenie powoduje więc niedobory, ponieważ witaminy, minerały i inne niezbędne substancje nie mogą przyswajać się w sposób prawidłowy. Niedożywiony organizm narażony jest na wiele nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów, w tym właśnie problemy z poczęciem dziecka.

Celiakia a niepłodność

Z powodu niedoborów żywieniowych komórki jajowe charakteryzują się niższą jakością. Gdy masz celiakię, okres Twojej płodności jest krótszy niż u innych kobiet (miesiączka występuje ok. 1-2 lata później, a menopauza – ok. 4 lata wcześniej).

Nieleczona celiakia często zaburza cały cykl miesiączkowy, więc może nie dochodzić do owulacji. Około 4-8% kobiet z celiakią ma problem z zajściem w ciążę. Płodność kobiet z celiakią w młodym wieku jest o około 40% mniejsza niż w ogólnej populacji.

Warto, abyś zdawała sobie sprawę, że celiakia może występować także u mężczyzny i niekorzystnie wpływać na jego płodność. Objawy to m.in. niższe parametry nasienia, spadek libido i problemy z erekcją.

Nieleczona celiakia zwiększa ryzyko poronienia

Jeśli spożywasz gluten przy celiakii, masz 10 razy wyższe ryzyko poronienia niż reszta kobiet – głównie z powodu niedoboru witamin i minerałów. Może pojawić się też m.in. anemia (niedokrwistość), która skutkuje problemami z gojeniem ran po porodzie. Pamiętaj, że nieleczona celiakia może wpływać także na Twoje dziecko, nierzadko powodując niedożywienie, niską masę czy zbyt wolne przybieranie na wadze.

Inne objawy celiakii to m.in. afty, spadek nastroju czy zmęczenie

U 90% chorych na celiakię przybiera ona postać nieoczywistą. Objawy mogą wiązać się z całym organizmem i są to m.in. afty i inne owrzodzenia w jamie ustnej, przewlekłe zmęczenie, spadek nastroju czy depresja, zanik szkliwa zębowego, problemy skórne, osteoporoza, bóle mięśni czy nawet nowotwory. Problemy z układem trawiennym (bóle brzucha, wymioty, biegunki, wzdęcia etc.) obecne są u niewielu chorych.

Diagnostykę celiakii rozpocznij od badania DNA

Jeśli podejrzewasz u siebie celiakię (np. właśnie z powodu kłopotów z płodnością) i chcesz wyeliminować gluten, najpierw wykonaj proste badanie DNA. Za tę chorobę odpowiadają bowiem określone geny. Jeśli ich nie masz, na pewno nie występuje u Ciebie celiakia, a co więcej – nigdy nie wystąpi.

Jeśli jednak badanie wykaże ich obecność, lekarz zaleci dalszą diagnostykę, zwykle oznaczenie przeciwciał. Pozwoli to sprawdzić, czy celiakia jest aktywna i czy powinnaś przejść na dietę bezglutenową. Eliminacja glutenu przy celiakii zwiększy szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości i zminimalizuje ryzyko pojawienia się niebezpiecznych objawów.

Gdzie zrobić badanie w kierunku celiakii?

REKLAMA
Więcej informacji

Masz pytania odnośnie celiakii? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy