Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA? Przeskocz do treści

Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA należy do najnowocześniejszej diagnostyki prenatalnej, którą warto wykonywać przy każdej ciąży. Testy NIPT nie mają sobie równych biorąc pod uwagę zakres i wiarygodność analizy. Są całkowicie nieinwazyjne, dzięki czemu można je wykonać szybko i całkowicie bezpiecznie dla matki i nienarodzonego dziecka.

Co to jest badanie wolnego płodowego DNA?
Na czym polega badanie wolnego płodowego DNA?
Jak wykonuje się badanie wolnego płodowego DNA?
Czy warto zdecydować się na badanie wolnego płodowego DNA?

Co to jest badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA to nowoczesna analiza materiału genetycznego dziecka. Opiera się na analizie cffDNA, które można wyodrębnić z krwi ciężarnej już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki temu wystarczy próbka krwi żylnej matki, by sprawdzić stan zdrowia dziecka. Testy NIPT wykrywają ponad 90 różnych schorzeń genetycznych, a wiarygodność badania sięga 99%.

Na czym polega badanie wolnego płodowego DNA?

W celu wykonania badania NIPT wystarczy pobrać niewielką ilość krwi żylnej od matki – procedura jest taka sama jak w przypadku zwykłej morfologii. Następnie próbka trafia do badania, a z krwi matki wyodrębniane jest cffDNA. Podczas badania genetycznego analizowany jest materiał genetyczny dziecka pod kątem występowania zaburzeń mogących powodować choroby takie jak Zespół Downa czy Edwardsa. Podczas badania możliwe jest również ustalenie płci dziecka z dokładnością do 100%.

Jak wykonuje się badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA wykonuje się w specjalistycznych laboratoriach, dlatego w celu wykonania analizy warto szukać autoryzowanych placówek. Dzięki temu można mieć pewność, że badanie będzie wiarygodne i wykonane zgodnie z oryginalnymi procedurami. Po pobraniu próbki trafia ona do analizy DNA, a pacjentka oczekuje na wynik do 10 dni roboczych.

Czy warto zdecydować się na badanie wolnego płodowego DNA?

Warto zdecydować się na badania wolnego płodowego DNA, które są najdokładniejszą diagnostyką prenatalną. Badania mogą być wykonane od 10 tygodnia ciąży i nie niosą ze sobą ryzyka poronienia. Można w bezpieczny i pewny sposób sprawdzić stan zdrowia dziecka i w spokoju oczekiwać do rozwiązania.

Nasi partnerzy