Trombofilia nazywana jest inaczej nadkrzepliwością. Trombofilia – choroba charakteryzuje się zwiększoną krzepliwością krwi oraz pojawianiem się skrzepów, najczęściej żylnych. Może mieć postać zarówno wrodzoną, jak i nabytą. Jeśli mowa o tej pierwszej – często powoduje jedną z najczęściej występujących chorób w Polsce, a mianowicie choroby zatorowo- zakrzepowej żył.
Trombofilia – jaki ma związek z zakrzepicą?
Zakrzepica a problemy z zajściem w ciążę – czy istnieje tutaj związek?
Choroba zakrzepowo-zatorowa – co ma wspólnego z badaniem na trombofilię?
Kiedy warto wykonać badanie na trombofilię?
Trombofilia – jaki ma związek z zakrzepicą
Trombofilia może być również nabyta, do najczęstszych przyczyn jej powstawania należą: chemioterapia stosowana w przypadku chłodniaka, raka płuc, raka jelita grubego oraz białaczki, chorób immunologicznych i schorzeń układowych tkanki łącznej. Może pojawić się także na skutek nadmiaru homocysteiny w wyniku nadczynności tarczycy, bądź niewydolności nerek, a nawet przy różnych stanach zapalnych.
Zakrzepica a problemy z zajściem w ciążę – czy istnieje tutaj związek?
Trombofilia wrodzona może mieć bardzo poważne konsekwencje u kobiet będących w ciąży. Jest bowiem duże prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów, w wyniku których może dojść do poronienia, śmierci płodu, odklejania się łożyska, bądź stanu przedrzucawkowego. Dlatego ważna jest przed odpowiednia profilaktyka i podjęte leczenie w przypadku wykrycia choroby.
Choroba zakrzepowo-zatorowa – co ma wspólnego z badaniem na trombofilię?
Trombofilia wrodzona to genetycznie uwarunkowana skłonność do powstawania zakrzepów na ciele. Jest jednym z głównych i najważniejszych czynników powodujących chorobę zakrzepowo- zatorową. Dzieje się tak, ponieważ w większość przypadków osoby cierpiące na daną chorobe, mają do niej skłonności.
Kiedy warto wykonać badanie na trombofilię?
Badanie genetyczne na trombofilię należy wykonać, jeśli wśród najbliższych członków rodziny stwierdzono także tą przypadłość, bądź chorobę zakrzepowo- zatorową, ponieważ wtedy jesteśmy genetycznie skłonni do tego rodzaju schorzeń. Badaniem powinny zainteresować się również kobiety, które planują ciążę, bądź mają za sobą poronienie lub urodzenie martwego dziecka. Ponadto osoby w grupie ryzyka – palący papierosy, długotrwałe uruchomienie po urazie, czy też zabieg operacyjny.