MTHFR - badanie, które warto wykonać Przeskocz do treści

MTHFR – badanie, które warto wykonać

 Czym jest MTHFR badanie, Kiedy zalecane jest badanie MTHFR, Kto powinien zrobić MTHFR badanie, Ile kosztuje MTHFR badanie

MTHFR to gen, który odpowiada za właściwe przetwarzanie, a także wchłanianie kwasu foliowego. Jego mutacja przyczynia się do zakłócenia przetwarzania folianów w organizmie. O badaniu MTHFR powinna pomyśleć m.in. kobieta planująca zajście w ciążę. Niezbędne informacje na jego temat znajdują się poniżej.

Czym jest badanie MTHFR?
Kiedy zalecane jest badanie MTHFR?
Kto powinien zrobić badanie MTHFR?
Ile kosztuje badanie MTHFR ?

Czym jest badanie MTHFR ?

Należy przede wszystkim wyjaśnić, czym jest MTHFR badanie? To test genetyczny, dający możliwość zbadania mutacji genu MTHFR. Do wykonania go potrzebna jest tylko próbka krwi, ewentualnie wymaz z policzka (z jego wewnętrznej strony). Niezależnie od metody wykonania badania, wynik jest tak samo pewny. Ważne jest to, że test można wykonać w dowolnym momencie, bo nasze DNA nie ulega zmianie na skutek starzenia się organizmu czy innych czynników.

Kiedy zalecane jest badanie MTHFR?

Kiedy zalecane jest badanie MTHFR? Powinny o nim pomyśleć kobiety, które zaszły w ciążę lub dopiero ją planują, a jednocześnie przyjmują kwas foliowy. Test często poleca się także w przypadku urodzenia dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia, jak i z wadą cewy nerwowej. Badanie warto wykonać również w sytuacji, gdy doszło do poronienia, wykrycia zbyt wysokiego poziomu homocysteiny lub stwierdzenia mutacji genu MTHFR u kogoś z najbliższej rodziny.

Kto powinien zrobić badanie MTHFR?

Bardzo często pojawia się też pytanie: kto powinien zrobić badanie MTHFR? To test, któremu powinny poddawać się przede wszystkim kobiety. Dzięki niemu można zadbać o właściwy poziom kwasu foliowego w swoim organizmie, co znacząco zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z różnymi komplikacjami, takimi jak wada cewy nerwowej.

Ile kosztuje badanie MTHFR ?

Ile kosztuje MTHFR badanie? To zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych. Choć początkowo kwota może wydawać się wysoka, to warto wziąć pod uwagę, że nierzadko dzięki testowi można lepiej przygotować się do ciąży i zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia całkowicie zdrowego dziecka. Dostępne są także specjalne pakiety kilku badań, w skład których wchodzi również sprawdzenie mutacji genu MTHFR.

Nasi partnerzy