Kto wystawia skierowanie na badania genetyczne?
Badania genetyczne pozwalają wykryć nieprawidłowości w obrębie ludzkiego DNA. Wykonuje się je w specjalnych akredytowanych laboratoriach. Każde z nich oferuje prywatne wykonanie badania, ale dzięki refundacji w niektórych z nich badania możemy wykonać bezpłatnie. Jest to możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach po otrzymaniu skierowania. Jak można je otrzymać? Kto wystawia skierowanie na badania genetyczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Gdzie otrzymać skierowanie na badanie genetyczne?
Badania genetyczne to niezwykle cenne narzędzia diagnostyczne. Pozwalają one znaleźć przyczynę wielu mało charakterystycznych dolegliwości. To dzięki nim wielu pacjentów otrzymało swoje diagnozy i rozpoczęło właściwe leczenie. Znacznie poprawiło to komfort ich życia.
Propozycji badań genetycznych w laboratoriach znajdziemy wiele. Nie wszystkie jednak są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Bezpłatnie wykonać możemy jedynie badanie kariotypu. Jest to jednak możliwe jedynie po otrzymaniu skierowania od lekarza genetyka z poradni genetycznej. Dostać możemy się do niej po uzyskaniu skierowania od naszego lekarza rodzinnego.
W poradni skierowania na badania genetyczne nie są wystawiane na życzenie pacjenta. Muszą istnieć konkretne przesłanki do wykonania badania. Powodem mogą być m.in. napady padaczkowe, objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu czy symptomów chorób metabolicznych.
Jak wykonać badanie genetyczne bez skierowania?
Do wykonania badania genetycznego skierowanie właściwie nie jest potrzebne. Wykonać możemy je prywatnie od ręki. Jest to ogromna oszczędność czasu. Dzięki temu nie musimy czekać na wizytę w poradni genetycznej, co przyspiesza cały proces nawet o kilka miesięcy. Mamy też pewność, że badanie zostanie wykonane. W przypadku wizyty w poradni genetycznej nie możemy być pewni, że otrzymamy skierowanie.
Wykonując prywatnie badanie genetyczne, jego wynik otrzymamy już po kilku tygodniach, a nie miesiącach, jak w przypadku badania refundowanego. Tak szybko otrzymana diagnoza oznacza szybsze wdrożenie leczenia i szybsze pozbycie się uporczywych dolegliwości. W niektórych przypadkach może to nie tylko zwiększyć komfort życia pacjenta, ale także uratować jego zdrowie i życie. Dłuższe oczekiwanie na diagnozę może mieć nieodwracalne skutki.