Koszty badań prenatalnych - co musisz wiedzieć Przeskocz do treści

Koszty badań prenatalnych – co musisz wiedzieć

Radość przygotowań na narodziny dziecka mąci często obawa o to, czy nie jest chore. W przypadku niektórych wad rozwojowych można leczyć dziecko jeszcze w czasie ciąży. Dlatego warto jest sprawdzić jego zdrowie jak najszybciej. Niestety najbardziej nowoczesne testy są płatne, ale zdrowie maluszka powinno być ważniejsze niż koszty badań prenatalnych. Co musisz wiedzieć jeszcze?

Jakie możliwości daje zrobienie badań prenatalnych?

Wykrycie nieprawidłowości w rozwoju płodu, np. w wyniku USG pozwala wcześniej pomóc dziecku. Bez interwencji chirurgicznej część z nich nie dożyłaby do porodu. Ponadto w przypadku zauważenia poważnej choroby u dziecka trochę inaczej postępuje się w trakcie porodu i po nim. Lekarze mają czas zastanowić się co będzie lepsze w konkretnym przypadku – poród naturalny czy cesarskie cięcie. Personel medyczny jest w stanie przewidzieć powikłania po porodzie i przygotować się na nie.

Koszt badań prenatalnych – co musisz wiedzieć o bezpłatnych i płatnych badaniach prenatalnych

W czerwcu 2024 r. w Polsce zmieniły się przepisy, i teraz każda kobieta w ciąży może wykonać bezpłatnie (na NFZ) podstawowe badania prenatalne — USG genetyczne oraz badania biochemiczne. W przypadku gdy wyniki co najmniej jednego z tych badań wskazują na wysokie ryzyko choroby u płodu — pacjentka ma prawo do poradnictwa genetycznego oraz wykonania amniopunkcji, kordocentezy lub biopsji trofoblastu. Niestety przy wykonywaniu tych dodatkowych badań zdarzają się powikłania groźne dla dziecka. Koszt badań prenatalnych, które trzeba opłacić samemu, różni się od wybranego wariantu i zakresu analizy, np. test NIPT kosztuje ok. 2-3 tys. zł, a Prenatal testDNA – 3 tys. zł.

Koszty badań prenatalnych – czym różnią się od darmowych, płatne testy

Płatne badania prenatalne przede wszystkim są wiarygodne. Bardzo rzadko zdarza się, aby np. test NIPT wskazał nieprawidłowości genetyczne, których nie ma, lub nie wskazał choroby, która istnieje. Dlatego przy prawidłowym wyniku nie trzeba już zgłaszać się np. na amniopunkcję. Ponadto, nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne, ponieważ z krwi żylnej matki “wyłapuje się” DNA dziecka.  Można je przeprowadzić we wczesnej ciąży i wykrywają wiele chorób. Przykładowo, Prenatal testDNA przeprowadza się od 10 tygodnia ciąży, a zakres analizy jest tutaj bardzo szeroki. Szuka się nie tylko najczęściej występujących nieprawidłowości w kodzie DNA, obejmuje także wady genetyczne, które występują rzadziej.

 

 

Nasi partnerzy