Komu wskazana jest fizjoterapia w ciąży?
Ciąża i poród to duży wysiłek dla kobiecego organizmu. Mogą one skutkować licznymi powikłaniami, które mogą pojawić się jeszcze przed narodzinami dziecka, takimi jak bóle kręgosłupa czy nietrzymanie moczu. Zapobiec owym dolegliwościom możemy poprzez odwiedzanie fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży. Zobacz, jakie korzyści może przynieść fizjoterapia dla ciężarnych!
Spis treści:
1. Fizjoterapia dla ciężarnych – wskazania
2. Zabiegi stosowane podczas fizjoterapii dla ciężarnych
3. Fizjoterapia w ciąży – korzyści
4. Fizjoterapia ciężarnych – przykładowe ćwiczenia
Fizjoterapia dla ciężarnych – wskazania
Z fizjoterapii w ciąży powinny przede wszystkim skorzystać kobiety, którym doskwiera:
● Ból kręgosłupa
● Ból bioder
● Nietrzymanie moczu
● Ból mięśni
● Ból lub dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego
● Zwiększone ciśnienie w kroczu
● Rozejście mięśni brzucha
● Rozejście spojenia łonowego
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest wskazana również ciężarnym, u których powyższe dolegliwości się nie pojawiły. Fizjoterapia nie tylko im zapobiegnie, ale także ułatwi kobiecie poród naturalny. Dzięki ćwiczeniom będzie on szybszy i mniej bolesny.
Zabiegi stosowane podczas fizjoterapii dla ciężarnych
Fizjoterapeuta uroginekologiczny nie może zaproponować ciężarnej pacjentce wszystkich zabiegów. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla dziecka. Przyszłym mamom odradza się korzystanie z terapii termicznych, takich jak krioterapia czy ciepłolecznictwo oraz terapii wykorzystujących ultradźwięki, prądy oraz działanie pola magnetycznego.
Podczas wizyty u fizjoterapeuty ginekologicznego w ciąży pacjentce zostaną zaproponowane ćwiczenia dopasowane do jej dolegliwości oraz trymestru ciąży. Najczęściej specjalista dobiera do pacjentki ćwiczenia z grupy ćwiczeń oddechowych, rozciągających, wzmacniających oraz przeciwzakrzepowych. Zastosowany może zostać również kinesiotaping, czyli oklejanie ciała specjalnymi taśmami.
Podczas fizjoterapii w ciąży specjalista przeprowadzi pacjentce małe szkolenie na temat wykonywania podstawowych czynności. W jego trakcie pokaże jej, jak leżeć, wstawać czy się ubierać, aby zapobiec pojawieniu się ciążowych powikłań.
Fizjoterapia w ciąży – korzyści
Największą korzyścią płynącą z fizjoterapii w ciąży jest łatwiejszy i krótszy poród oraz szybszy powrót do formy w trakcie połogu. Znacznie mniejsze będzie również ryzyko wystąpienia depresji poporodowej oraz stanu przedrzucawkowego. Fizjoterapia ciężarnych wpływa także wzmacniająco na układ krążenia oraz układ oddechowy.
Dowiedziono, że dzieci kobiet, które uczęszczały na fizjoterapię w ciąży, mają znacznie niższe wskaźniki zachorowalności i umieralności w trakcie okresu niemowlęctwa. Dostają one także po porodzie więcej punktów w skali Apgar.
Fizjoterapia ciężarnych – przykładowe ćwiczenia
Ćwiczenia wykonywane podczas fizjoterapii w ciąży nie mogą być bardzo intensywne i wyczerpujące. Fizjoterapeuci zgodnie z tą zasadą proponują swoim pacjentkom takie ćwiczenia jak:
● Koci grzbiet
● Skręty tułowia w pozycji siedzącej, leżącej i stojącej
● Krążenie biodrami, głową, tułowiem, stopami i nadgarstkami
● Zaplatanie rąk za plecami, czyli tzw. “agrafka”
● Unoszenie bioder w górę w pozycji leżącej
● Naprzemienne podnoszenie ręki i nogi w klęku podpartym
● Podskoki na piłce
● Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni pochwy i odbytu
● Ściskanie piłeczki między kolanami
● Przysiad sumo, czyli przysiad z szeroko rozstawionymi nogami
● Naprzemienne wysuwanie i cofanie miednicy w trakcie siedzenia na piłce