Kiedy wykonywać badanie kariotypu? Przeskocz do treści

Kiedy wykonywać badanie kariotypu?

Badanie kariotypu to jedno z najpopularniejszych badań genetycznych – można je wykonać w większości laboratoriów genetycznych. Ma duże znaczenie diagnostyczne – pozwala określić prawidłowość genomu – chromosomy są sprawdzane pod względem ich prawidłowej struktury, kształtu czy ilości. Wszelkie nieprawidłowości są raportowane w wyniku.

Kiedy wykonywane jest badanie kariotypu?
Czy do badania kariotypu należy się przygotować?
Dlaczego warto zrobić badanie kariotypu dla par?
Badanie kariotypu cena – ile kosztuje badanie kariotypu?

Kiedy wykonywane jest badanie kariotypu?

Badanie kariotypu może wykonać każdy – często decydują się na nie pary, które dopiero planują potomstwo i chcą sprawdzić stan swoich genów. Badanie jest polecane w przypadku problemów z zajściem w ciążę, po przebytych poronieniach, a także w diagnostyce chorób genetycznych. Ważne jest, by badaniu poddała się zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Czy do badania kariotypu należy się przygotować?

Badanie kariotypu dla par nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Kariotyp nie zmienia się przez całe życie i nie mają na niego wpływu przyjmowane leki czy spożyty ostatnio posiłek. Wystarczy zgłosić się na badanie do wybranej placówki – nie trzeba przychodzić na czczo. Zaleca się odczekanie z wykonaniem badania jedynie po niedawno przebytej transfuzji krwi czy przeszczepie szpiku kostnego.

Dlaczego warto zrobić badanie kariotypu dla par?

Badanie kariotypu dla par może mieć znaczenie w diagnostyce niepłodności. Ważne jest, by mężczyzna i kobieta razem wykonali badanie. Nawet jeśli jedna osoba ma prawidłowy kariotyp to nie znaczy, że u drugiego rodzica również nie wystąpią nieprawidłowości. Dziecko może dziedziczyć wady genetyczne zarówno od jednego, jak i obojga rodziców. Dlatego jest tak ważne, by para wspólnie wykonała badanie kariotypu.

Badanie kariotypu cena – ile kosztuje badanie kariotypu?

Badanie kariotypu cena jest indywidualnie ustalana przez wybrane laboratorium – warto sprawdzać cenniki przed zleceniem badania. Ceny mogą się różnić nawet w zależności od miasta. Za badanie kariotypu dla jednej osoby należy zapłacić około 500 złotych. W przypadku badania dla par cena jest nieco niższa – analiza w pakiecie kosztuje około 900 złotych.

Nasi partnerzy