Kiedy serduszko na USG w ciąży jest widoczne?
USG pozwala rodzicom obserwować, jak wzrasta i rozwija się ich dziecko w łonie mamy. Dzięki temu badaniu mogą oni zobaczyć serduszko płodu i usłyszeć jego bicie. Jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów w całej ciąży. Kiedy można się go spodziewać? W którym tygodniu bije serduszko dziecka? Podpowiadamy poniżej!
Spis treści:
- Ciąża – kiedy zaczyna bić serduszko dziecka?
- Bicie serca na badaniu USG
- Ile powinno wynosić tętno płodu?
Ciąża – kiedy zaczyna bić serduszko dziecka?
Serce dziecka jest jednym z pierwszych organów powstających po zapłodnieniu. Jest to na początku płaska, niewielka struktura, która w trakcie organogenezy przeobraża się w dwukomorowe i dwuprzedsionkowe serce. Swoją pracę zaczyna ono zwykle około 6 tygodnia ciąży. Przyjmuje się, że najpóźniej serce płodu powinno zacząć bić w 7 tygodniu.
Bicie serca na badaniu USG
Bicie serca dziecka zwykle możemy usłyszeć już na pierwszym badaniu USG. Jest ono wykonywane dopochwowo, ponieważ dziecko mierzy wtedy zaledwie 3 mm. Badanie wykonywane przez powłoki brzuszne nie pozwoliłoby dokładnie zbadać zarodka oraz jego tętna.
To, czy usłyszenie bicia serca będzie możliwe już w 6 tygodniu, zależy od sprzętu do badania USG używanego przez naszego lekarza. Starsze aparatury mogą umożliwić nam to dopiero w 11 tygodniu ciąży. Wcześniej będziemy mogli jedynie zobaczyć serce na USG.
Ile powinno wynosić tętno płodu?
Usłyszenie bicia serca dziecka to przepiękny moment dla rodziców. Jednak jego głównym celem jest zbadanie, czy serce na pewno pracuje prawidłowo. Lekarz podczas każdego USG musi sprawdzić, czy jego tętno jest prawidłowe.
Przyjmuje się, że tętno płodu powinno wynosić średnio 110-160 uderzeń na minutę. Jest ono jednak zależne od wieku ciąży. Około 10 tygodnia może ono podskoczyć do 170 uderzeń, a pod koniec ciąży zwykle wynosi 130 uderzeń na minutę. Interpretując tętno dziecka, zawsze musimy wziąć pod uwagę, w którym tygodniu ciąży aktualnie jest mama.
Czynność serca płodu może nam bardzo dużo powiedzieć o stanie jego zdrowia. Nieprawidłowe tętno dziecka wykryte podczas USG jest podstawą do wykonania dalszej diagnostyki. Często jest ono pierwszym objawem tachykardii, czyli częstoskurczu czy o bradykardii, czyli zbyt wolnej pracy serca. Wykrycie wad serca już we wczesnej ciąży pozwoli szybko wdrożyć leczenie. Czasem rozpocząć można je już przed porodem.