Kawa w ciąży – czy jest niebezpieczna dla dziecka?
Kawa to napój, bez którego wielu nie wyobraża sobie życia. Nie jest on jednak wskazany każdemu ze względu na swoje właściwości. Unikać powinny jej m.in. osoby z wrzodami żołądka czy chorobą trzustki. A co z kobietami ciężarnymi? Czy w ciąży można pić kawę? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
1. Picie kawy w ciąży – dozwolone czy nie?
2. Jak kofeina w ciąży wpływa na dziecko?
3. Kawa w ciąży – jak z niej zrezygnować?
Picie kawy w ciąży – dozwolone czy nie?
Picie kawy w ciąży to dość kontrowersyjny temat, o którym szeroko dyskutowano. Ustalono jednak, że kawa w ciąży jest dozwolona. Nie można jednak pić jej w dowolnych ilościach. Dzienny limit kofeiny w ciąży nie powinien przekroczyć 300 mg, co odpowiada dwóm filiżankom kawy o pojemności 100 ml.
W ciąży właściwie nie ograniczamy ilości spożywanej kawy, a kofeiny. Oznacza to, że nie możemy wypić już dwóch filiżanek kawy, jeśli dodatkowo zjedliśmy lub wypiliśmy inny produkt z kofeiną. Znajdziemy ją m.in. w herbacie, napojach energetycznych, kakao, czekoladzie i niektórych napojach gazowanych.
Jak kofeina w ciąży wpływa na dziecko?
Limity spożywanej kawy w ciąży nie zostały ustalone bez powodu. Jej zbyt duże spożycie może prowadzić do powikłań ciążowych oraz do utraty ciąży. Do poronienia dochodzi dwa razy częściej u kobiet, które przekraczają limit spożywanej kawy w ciąży.
Na skutek działania kofeiny pojawić mogą się następujące dolegliwości:
● Utrudniony dopływ krwi do łożyska przez skurczenie się naczyń krwionośnych
● Niedotlenienie dziecka
● Wady rozwojowe
● Rozdrażnienie pojawiające się na skutek nadmiernego pobudzenia i podwyższenia ciśnienia tętniczego
● Problemy ze snem
● Zgaga
● Utrudnione wchłanianie się żelaza z pożywienia (można go uniknąć poprzez niepicie kawy do posiłków. Lepiej sięgać po nią pomiędzy nimi)
Kawa w ciąży – jak z niej zrezygnować?
Dla osób, które na co dzień piją duże ilości kawy, zrezygnowanie z niej lub chociaż ograniczenie jej spożycia nie jest zbyt proste. Możemy więc skorzystać z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest stopniowe zmniejszanie spożycia kawy w ciąży. Możemy to robić poprzez picie coraz słabszej kawy. Wystarczy dodawać do niej więcej mleka lub przygotowywać ją z mniejszej ilości ziaren.
Drugim sposobem na picie mniejszej ilości kawy w ciąży jest sięgnięcie po zdrowszą alternatywę. Przyszłym mamom poleca się zwykle kawę zbożową. Nie zawiera ona kofeiny, dlatego nie musimy się z nią ograniczać. Kawa zbożowa w ciąży nie powoduje także żadnych powikłań, a nawet działa prozdrowotnie. Niweluje zaparcia, poprawia perystaltykę jelit oraz jest źródłem fosforu, potasu i magnezu. Innym odpowiednikiem dla kawy w ciąży jest picie zielonej herbaty. Pobudza ona równie dobrze, co kawa. Może ona jednak zaburzać wchłanianie kwasu foliowego, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyszłe mamy nie powinny więc pić więcej niż dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie.