W tej chwili można sprawdzić stan zdrowia płodu na kilka sposobów. Porównanie metod badań prenatalnych ułatwi przyszłym rodzicom podjęcie decyzji na temat tego, którym z nich podda się matka.
Spis treści
Porównanie metod badań prenatalnych – Czy wszystkie są bezpieczne?
Niestety nie wszystkie są całkowicie bezpieczne dla maluszka. Amniopunkcja, biopsja trofoblastu i kordocenteza są badaniami inwazyjnymi, w których pobranie materiału do analizy niesie ze sobą niewielkie ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej, skaleczenia dziecka, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, przedwczesnego zakończenia ciąży (poronienia lub przedwczesnego porodu). Dlatego wykonuje się je, tylko jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwój płodu jest zaburzony.
Porównanie metod badań prenatalnych – badania prenatalne bez ryzyka
Praktycznie każda Polka w ciąży, która ma taką możliwość, decyduje się na wykonanie USG genetycznego. Jego przebieg różni się tym od zwykłego USG w ciąży tym, że trwa długo i jest bardzo dokładne. Przykladowo, mierzy się fałdę na karku (musi mieć odpowiednią grubość), sprawdza kość nosową.
USG genetyczne zazwyczaj wykonuje się mniej więcej w tym samym czasie, co inne bezpieczne badanie prenatalne — testu podwójnego, w którym określa się i ocenia stężenie białka ciążowego PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta-hCG. Wynik testu PAPPA obliczają komputery, którym podaje się też takie informacje jak: wiek matki, czas trwania ciąży w tygodniach, przyjmowane leki.
Warte przemyślenia są też badania wolnego DNA płodu. Co to takiego? Jest to materiał genetyczny płodu, który przenika do krwi matki. Z żyły matki pobiera się próbkę krwi. W laboratorium DNA ulega wyizolowaniu i dokładnej analizie pod kątem nieprawidłowości. Charakteryzuje się wysoką czułością (dużo większą niż test PAPP-A), ale jeżeli wynik wskazuje na nieprawidłowości, zaleca się wykonanie badań inwazyjnych. Badanie wolnego DNA płodu to np. NIFTY. Analizie podlega cały materiał genetyczny. Pozwala sprawdzić możliwość wystąpienia ponad 100 nieprawidłowości w kodzie DNA oraz związanych z nimi wad i zespołów wad genetycznych. Oprócz trisomii (zespół Downa, zespół Patau, zespół Edwardsa) obejmuje tzw. zespoły mikrodelecyjne, których obawami są np. epilepsja, niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia wzrostu. W przypadku NIFTY przeciwwskazaniem jest ciąża, w której rozwija się więcej niż dwa płody. W przypadku ciąży bliźniaczej analizę można wykonać, ale nie da się określić które dziecko jest chore.