Jak obliczyć datę urodzenia dziecka?
Termin porodu wyznaczany jest na samym początku ciąży. Dzięki niemu lekarz może weryfikować, czy dziecko prawidłowo wzrasta i się rozwija. Wyznaczenie terminu nie jest jednak tak oczywiste. Nie wystarczy dodać 9 miesięcy do daty dowiedzenia się o ciąży. Zobacz poniżej, jak możesz obliczyć datę urodzenia dziecka!
Spis treści:
- Data urodzenia na podstawie daty ostatniej miesiączki
- Data urodzenia na podstawie badania USG
- Który termin porodu brać pod uwagę?
Data urodzenia na podstawie daty ostatniej miesiączki
Datę urodzenia dziecka obliczyć możemy na podstawie Reguły Naegelego. Będziemy do tego potrzebować dokładnej daty rozpoczęcia naszej ostatniej miesiączki. Musimy odjąć od niej trzy miesiące, a następnie dodać jeden rok i siedem dni.
Z reguły Naegelego korzystają wszystkie kalkulatory internetowe służące do obliczania terminu porodu. Możemy więc z nich korzystać do wyliczenia spodziewanej daty urodzenia naszego dziecka.
Data urodzenia na podstawie badania USG
Termin porodu wyliczony na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki musi zostać potwierdzona podczas badania USG. Najlepiej zrobić to przed 10 tygodniem ciąży.
Wiek ciąży i spodziewany termin porodu podczas USG określa się na podstawie parametru CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej). W zależności od tygodnia ciąży przedstawia się on w następujący sposób:
• 2-3 mm w 5 tygodniu ciąży
• 4-9 mm w 6 tygodniu ciąży
• 10-14 mm w 7 tygodniu ciąży
• 15-21 mm w 8 tygodniu ciąży
• 22-30 mm w 9 tygodniu ciąży
• 31-40 mm w 10 tygodniu ciąży
Na późniejszym etapie ciąży niektóre dzieci rosną szybciej, a inne wolniej. Parametr CRL nie jest więc już wiarygodny przy określaniu wieku ciąży. Lekarz w takiej sytuacji może posłużyć się m.in. wymiarem móżdżku (TCD) lub główki (BPD).
Który termin porodu brać pod uwagę?
Obie metody obliczania daty urodzenia dziecka są wiarygodne. Zdarza się jednak, że dwie wyliczone daty się ze sobą nie pokrywają. Najczęściej ma to miejsce u pacjentek z nieregularnymi miesiączkami. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli różnica wynosi pięć dni lub więcej to za termin porodu powinniśmy przyjąć datę wyliczoną podczas USG.
Pamiętajmy, że wyliczone daty urodzenia dziecka są tylko przybliżone. W rzeczywistości jedynie niewielki odsetek dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Nie przywiązujmy się więc zbytnio do jednej daty. Dziecko może urodzić się nawet dwa tygodnie przed nią lub po niej i nie będzie to nic złego. Maluch wciąż przyjdzie na świat w prawidłowym terminie.