Identyfikacja płci martwego płodu - czy naprawdę jest konieczna Przeskocz do treści

Identyfikacja płci martwego płodu – czy jest konieczna?

Identyfikacja płci martwego płodu - do czego jest potrzebna, Identyfikacja płci martwego płodu - jak wygląda, Identyfikacja płci martwego płodu - czy jest inwazyjna, Identyfikacja płci martwego płodu - czy boli

Identyfikacja płci martwego płodu to temat kontrowersyjny. Czy naprawdę jest konieczna? Czy niedoszli rodzice muszą wiedzieć, jakiej płci mogło być ich dziecko? Badanie płci zazwyczaj trwa 4/5 dni, wszystko zależy od szybkości wykonywania badań przez wybrany przez nas ośrodek.

Identyfikacja płci martwego płodu – do czego jest potrzebna?
Identyfikacja płci martwego płodu – jak wygląda?
Identyfikacja płci martwego płodu – czy jest inwazyjna?
Identyfikacja płci martwego płodu – czy boli?

Identyfikacja płci martwego płodu – do czego jest potrzebna?

Przy okazji badania genetycznego płci rodzice dowiadują się, co było przyczyną poronienia i mogą mu zapobiec w przyszłości. Dostarczana jest im też wiadomość o tym, jaka jest szansa na posiadanie kolejnego dziecka. Po określeniu płci można nadać dziecku imię i umieścić je na nagrobku. Możliwa jest też rejestracja w USC oraz skorzystanie z urlopu macierzyńskiego. Można również otrzymać zasiłek pogrzebowy, czy odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej.

Identyfikacja płci martwego płodu – jak wygląda?

Przeprowadzona może być już w 5. lub 6. tygodniu straconej ciąży. Potrzebne do jego przeprowadzenia jest pobranie fragmentu tkanki płodu, fragment pępowiny, przypępowinowy fragment łożyska lub kosmówki. Jest to metoda genetyczna używana do określania płci przed 16. tygodniem. Wtedy bowiem dopiero można sprawdzić płeć metodą organoleptyczną, gdyż wykształcone zostają narządy rozrodcze. Płeć określana jest na podstawie obecności definiujących ją chromosomów.

Identyfikacja płci martwego płodu – czy jest inwazyjna?

Nie, identyfikacja płci martwego płodu nie jest inwazyjna. Materiał przeznaczony do badania można pobrać samodzielnie w domu i wysłać go do odpowiedniej placówki. Próbkę po poronieniu można wysłać nawet 7 dni po jej pobraniu. Wyodrębnić może ją również szpital po zabezpieczeniu płodu. Fragment kosmówki może zostać pobrany podczas łyżeczkowania jamy macicy. Nie jest to zabieg niebezpieczny, a taki, który pomaga oczyścić jamę macicy.

Identyfikacja płci martwego płodu – czy boli?

Nie, identyfikacja płci martwego płodu nie boli. Jest to sterylnie przeprowadzone na pobranych próbkach materiału badanie laboratoryjne. Próbki muszą zostać umieszczone w soli fizjologicznej i być przechowywane w lodówce. Łyżeczkowanie jamy macicy w celu pobrania materiału odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc jest bezbolesne.

Nasi partnerzy