Przeskocz do treści

Gronkowiec złocisty w nasieniu. Dlaczego może utrudniać zajście w ciążę?

Gronkowiec złocisty to najgroźniejsza bakteria wśród wszystkich gronkowców. Powoduje wiele ciężkich zakażeń i niezwykle łatwo można się nim zarazić. Jednak czy obecność gronkowca złocistego w nasieniu ma wpływ na męską płodność?

Szacuje się, że ok. 30 proc. populacji może być nosicielami gronkowca złocistego. – Gronkowiec złocisty należy do najczęstszych mikroorganizmуw spotykanych w zarówno męskim, jak i żeńskim układzie rozrodczym – wyjaśnia dr Włodzimierz Sieg, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA. – Uważa się, że występowanie tej bakterii może być odpowiedzialna nawet za około 60 proc. zmian infekcyjnych w nasieniu.

Bakteria ta atakuje zazwyczaj w okresie obniżonej odporności organizmu. Nie łatwo z nią walczyć – jest odporna na działanie wysokich temperatur, wiele antybiotyków, a na dodatek do tej pory nie stworzono przeciwko niej skutecznej szczepionki.

Objawy zakażenia gronkowcem złocistym

Do typowych objawów zakażenia gronkowcem złocistym należą infekcje skóry (zapalenie mieszków włosowych, liszajec, infekcje ran, zespół oparzonej skóry), tkanek miękkich (np. zapalenie błony maziowej, septyczne zapalenie stawów), zespół wstrząsu toksycznego, zapalenie wsierdzia, zapalenie kości i szpiku, zapalenie płuc, infekcje pokarmowe, czy infekcje układu moczowego. Objawy zależą zwykle od rodzaju i miejsca infekcji.

Gronkowcem złocistym można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub zjedzenie i wypicie skażonej żywności. Niestety bakteria nie zmienia smaku i zapachu pożywienia.

Gronkowiec złocisty w nasieniu. Jak to wpływa na płodność?

Obecność gronkowca złocistego w nasienia wpływa negatywnie na objętość ejakulatu, jak również na ruchliwość, żywotność i morfologię plemników. Bakterie wydzielają również cząsteczki, które negatywnie wpływają na jakość nasienia. Taką cząsteczką jest np. agglutinating factor (SAF). Jest to białko, które przylega zarówno do główki, jak i do witki plemnika, powodując tym samym aglutynację. Innym białkiem powodującym defekty w morfologii plemnika jest sperm immobilization factor (SIF).

Obecność gronkowca złocistego w nasieniu może, ale nie musi negatywnie wpływać na płodność. Należy jednak pamiętać, że podczas współżycia bakteria może przedostać się do układu rozrodczego partnerki i tym samym spowodować istotne kliniczne zakażenie.



Autor:

Anna Wencławska, www.chcemybycrodzicami.pl

5/5 - (5 głos / głosy)
5/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy