Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019 r. Przeskocz do treści

Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019 r.

Już od 1988 roku w USA i od 2005 roku w Polsce obchodzi się Dzień Dziecka Utraconego. To moment refleksji nad dziećmi, które odeszły zbyt wcześnie – często nawet zanim rodzice zdążyli je poznać. Na całym świecie organizowane są wtedy specjalne msze i spotkania, dzięki którym rodzice mogą dodać sobie otuchy i podzielić doświadczeniami

Dzień Dziecka Utraconego obchodzimy od niemal 30 lat
Dzień Dziecka Utraconego – by pomóc rodzicom
Dzień Dziecka Utraconego – prawa rodziców po poronieniu

Dzień Dziecka Utraconego 2019

Dzień Dziecka Utraconego – obchodzony od niemal 30 lat

Pierwszy raz Dzień Dziecka Utraconego (w USA Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych) obchodzono w 1988 roku z inicjatywy Robyn Bear – matki, która poroniła aż 6 razy, nie odnajdując jednak odpowiedniego wsparcia i pomocy. W Polsce o konieczności uczczenia pamięci Dzieci Utraconych mówiło się już w 2004 roku, by rok później organizacja Dlaczego zapoczątkowała oficjalne obchody tego święta.

Dlaczego 15 października? Po pierwsze dlatego, że jedno z dzieci Robyn Bear zmarło właśnie tego dnia. Po drugie ciąża rozpoczęta 1 stycznia kończy się w połowie października.

Dzień Dziecka Utraconego – by pomóc rodzicom

W Polsce śmierć dziecka – szczególnie tego nienarodzonego – wciąż bywa tematem tabu. A przecież rodzice znajdujący się w takiej sytuacji potrzebują wsparcia, pomocy i zrozumienia otoczenia. Potrzebują także wspólnot, które pomogą im się otworzyć i podzielić doświadczeniem. Dzień Dziecka Utraconego to moment, w czasie którego zwraca się szczególną uwagę na konieczność podjęcia takich działań, by nieść rodzicom zbyt wcześnie zmarłych dzieci niezbędne wsparcie.

Poniżej zamieściliśmy grafikę przesłaną przez naszą Czytelniczkę „by każdemu takiemu rodzicowi jak My, który ją zobaczy zrobiło się ciepło na sercu. W większości mediach czy redakcjach są pomijane tematy osieroconych rodziców w skutek poronienia, martwego urodzenia czy gdy dziecko umiera w innych okolicznościach. Są to tematy Tabu. A dla nas najważniejsza jest pamięć o naszych dzieciach, wsparcie oraz zrozumienie w tym szczególnym dniu. 15.10 jest dniem Dziecka Utraconego dla nas tak samo ważny i szczególny jak dla innych rodziców 1.06. Tylko że my zamiast zabawek kupujemy kwiaty i znicze. A zamiast zobaczenia uśmiechu dziecka dumamy nad tym jak by to było gdyby byli z nami.”

15 października

Rodzice po poronieniu – nie wszyscy znają swoje prawa

Tymczasem niezależnie od momentu utraty ciąży mogą pochować swoje dziecko, zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejść na skrócony urlop macierzyński (8 tygodni) i ubiegać się o zasiłek pogrzebowy (4000 złotych).

Żeby skorzystać z trzech ostatnich praw, niezbędne jest odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia. Ten dokument wydawany jest wtedy, gdy płeć dziecka jest znana. W przypadku poronienia po 16 tygodniu ciąży najczęściej wystarczą badania organoleptyczne. Jeśli jednak doszło do niego wcześniej, pomocne są genetyczne badania płci.

REKLAMA

Dzień Dziecka Utraconego jest właśnie jednym z momentów, kiedy prawa po poronieniu powinny być szczególnie propagowane.

Zobacz też na poronilam.pl: Cytaty po stracie dziecka


Autor: Aneta Tomczyk, prekoncepcja.pl | Aktualizacja: 14 października 2019 r.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy