Dolegliwości w ciąży – co może nam doskwierać w pierwszym trymestrze?
W pierwszym trymestrze ciąży w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian. Niektóre z nich powodują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak mdłości, ból piersi czy ciągłe zmęczenie. Nie są to jedyne przypadłości, które mogą doskwierać kobiecie w 1 trymestrze ciąży. Ich lista jest nieco dłuższa. Objawy te nie są powodem do niepokoju, ale mogą znacznie utrudnić życie przyszłej mamie.
Spis treści:
1. Pierwszy trymestr ciąży – objawy ze strony układu pokarmowego
2. Dolegliwości w ciąży – zmęczenie i senność
3. Pozostałe dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży
Pierwszy trymestr ciąży – objawy ze strony układu pokarmowego
Objawy pokarmowe to najczęściej pojawiająca się dolegliwość w pierwszym trymestrze ciąży. Doświadcza ich ponad połowa ciężarnych kobiet. Skarżą się one głównie na mdłości, wymioty, zgagę, wzdęcia oraz zaparcia.
Problemy gastryczne wraz z ustaniem miesiączki to zwykle pierwsze objawy ciąży. Zaczynają się one pojawiać około 4 tygodnia ciąży. Dolegliwości te u wielu kobiet ustępują po pierwszym trymestrze ciąży. Zdarzają się jednak przypadki pacjentek, którym doskwierają one aż do porodu.
Gastryczne dolegliwości w ciąży mogą być bardzo męczące. Pacjentkom w takiej sytuacji zaleca się przede wszystkim zadbanie o swoją dietę. Powinna ona być bogata w błonnik, lekkostrawna oraz uboga w tłuste potrawy, słodycze i żywność przetworzoną. Pomocne może być także picie herbatek ziołowych. Szczególnie poleca się melisę, rumianek, miętę oraz tymianek. Kobiety nie powinny na własną rękę sięgać po leki farmakologiczne. Mogą być one niebezpieczne dla dziecka, dlatego należy je stosować tylko po zaleceniu lekarza.
Dolegliwości w ciąży – zmęczenie i senność
W ciąży dochodzi do wielu zmian hormonalnych i zmniejszenia tolerancji na wysiłek. W konsekwencji przyszłe mamy mają znacznie mniej energii i są bardziej senne.
W ciąży możemy pozwolić sobie na delikatną taryfę ulgową. Śmiało utnijmy więc sobie popołudniową drzemkę, jeśli czujemy się zmęczone. Dbajmy także o odpowiednią ilość snu. Kobieta ciężarna powinna spać przynajmniej 7-8 godzin.
Większe zmęczenie w ciąży na ogół nie jest powodem do niepokoju. Czasem jednak jest ono spotęgowane niedoborem żelaza, który może prowadzić do niedokrwistości. Nie mamy się jednak czym martwić, jeśli w ciąży regularnie wykonujemy badanie krwi. Może ono wykryć niedobór żelaza, dzięki czemu szybko wdrożymy odpowiednie postępowanie.
Pozostałe dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży
Problemy gastryczne i zmęczenie to najbardziej nasilone dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży. Objawów, które mogą się pojawić, jest jednak dużo więcej. Kobiety skarżą się m.in. na częstszą potrzebę korzystania z toalety. Jest ona spowodowana rozszerzającą się macicą, która zaczyna naciskać na pęcherz kobiety.
W pierwszym trymestrze ciąży pojawić mogą się także dolegliwości bólowe. Tkliwe i bolesne są przede wszystkim piersi kobiety, które przygotowują się do laktacji. Ból może pojawić się także w podbrzuszu. Powinien on być łagodny i nie utrudniać kobiecie funkcjonowania. Jeśli jest zbyt nasilony, to należy skonsultować się z lekarzem.
Na początku ciąży pojawić mogą się także omdlenia. Jest to dość rzadka dolegliwość. Ciężarne powinny jednak być świadome tego, że może się pojawić. Najczęściej omdlenia pojawiają się u kobiet na skutek niskiego ciśnienia krwi. Zapobiec można jej poprzez unikanie długiego stania i przegrzewania organizmu.