Badania genetyczne przed ciążą polegają na analizie DNA. Ich celem jest wykrycie potencjalnych zmian genetycznych (polimorfizmów, mutacji). Zmiany te mają wpływ na rozwój różnych chorób, trudności z zajściem w ciąże czy urodzenie zdrowego dziecka.
Badania genetyczne przed ciążą – jakie warto wykonać?
Badanie kariotypu badaniem genetycznym przed ciążą
Badanie na trombofilie wrodzoną badaniem genetycznym przed ciążą
Badania na niepłodność badaniem genetycznym przed ciążą
Badania genetyczne przed ciążą – jakie warto wykonać?
Badania genetyczne przed ciążą pozwalają sprawdzić, czy nie jesteśmy nosicielami mutacji, które mają wpływ na trudności z zajściem w ciążę, a także powodować niepłodność. Wśród tych mutacji wymienia się między innymi: nieprawidłowości w genach FMR1, F2, F5, AR, a także mutacje regionu AZF na chromosomie Y.
Badanie kariotypu badaniem genetycznym przed ciążą
Badanie kariotypu jest badaniem genetycznym przed ciążą, które pozwala zweryfikować liczbę i struktury wszystkich badanych chromosomów. Ponadto pozwala stwierdzić obecność aberracji (mutacji). Dzięki temu daje szansę na leczenie umożliwiające zajście lub podtrzymanie ciąży, a także urodzenie zdrowego dziecka. Jednocześnie badanie kariotypu daje możliwość trafnego diagnozowania choroby, która uwarunkowana jest aberracją chromosomową. Dzięki temu również można podjąć skuteczne leczenie.
Badanie na trombofilie wrodzoną badaniem genetycznym przed ciążą
Badanie na trombofilie wrodzoną pozwala się dowiedzieć, czy zażywanie kwasu foliowego nie jest zagrożeniem dla dziecka i kobiety w ciąży. Jego wyniki zmniejszają ryzyko powikłań (np. zahamowania wady cewy nerwowej czy wzrostu dziecka) spowodowanych zbędną jego suplementacją. Ponadto badania wykluczają obecność mutacji odpowiedzialnych za poronienia czy powikłania w ciąży. Pozwalają też uniknąć zakrzepicy.
Badania na niepłodność badaniem genetycznym przed ciążą
Badania na niepłodność pozwalają stwierdzić nieprawidłowości w materiale genetycznym odpowiedzialne za problemy z zajściem w ciążę. Prawidłowa diagnoza, możliwa dzięki badaniom genetycznym przed ciążą, umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia albo metod wspomaganego rozrodu. W niektórych przypadkach zmiany są na tyle poważne, że leczenie nie ma sensu.