Jakie są objawy zbliżającego się porodu? Przeskocz do treści

Czy to już? Czyli kiedy rozpoczyna się akcja porodowa

Moment rozpoczęcia się porodu może być bardzo stresujący. Szczególnie w przypadku pierwszej ciąży ciężko jest określić, ile mamy jeszcze czasu i czy już powinnyśmy udać się do szpitala. Podpowiemy dziś więc, kiedy rozpoczyna się akcja porodowa i co robić, gdy nadejdzie godzina 0!

Spis treści:

  1. Objawy zbliżającego się porodu
  2. Oznaki porodu – kiedy jechać do szpitala?

Objawy zbliżającego się porodu

Pierwsze objawy zbliżającego się porodu pojawiają się na kilka dni lub tygodni przed rozwarciem szyjki macicy. Są to skurcze przepowiadające, ucisk w dole brzucha i ból dolnej części pleców. Jednak prawdziwa akcja porodowa zaczyna się, dopiero gdy skurcze pojawiają się częściej i stają się regularne. Dochodzi wtedy również do odejścia czopa śluzowego, czyli gęstej, różowawej wydzieliny z pochwy. U niektórych ciężarnych w tym czasie pojawić może się także biegunka lub wymioty.
W tej fazie porodu właściwie jeszcze nie rodzimy. Nie musimy też jechać do szpitala. Przyszła mama w tym czasie powinna spróbować jeszcze nieco odpocząć w domu.

Oznaki porodu – kiedy jechać do szpitala?

Gdy nasze skurcze porodowe staną się regularne, to powinniśmy zacząć liczyć, co ile się pojawiają. Pomoże nam w tym minutnik. Do szpitala powinniśmy jechać, gdy zaczną się one pojawiać raz na pięć minut lub częściej. Zwykle jeden skurcz na tym etapie porodu trwa około 40 sekund i jest dość intensywny. Jest to drugi okres porodu. W jego trakcie ciężarna może skarżyć się także na ból rozwierania szyjki macicy, dolnej części pleców oraz nóg.

Między pierwszą a drugą fazą porodu dojść może do odejścia wód płodowych. Nie jest to objaw, po którym powinnyśmy od razu jechać do szpitala. Może to jednak być konieczne, dlatego po odejściu wód najlepiej zadzwonić do lekarza. Zada nam on kilka pytań i zdecyduje, czy należy już jechać na porodówkę.

Trzecia i ostatnia faza porodu rozpoczyna się, gdy skurcze zaczną pojawiać się co 2-3 minuty, a ich czas trwania będzie wynosił około 90 sekund. W tym okresie szyjka macicy jest już w pełni rozwarta na 10 cm, a główka dziecka stopniowo wydostaje się przez kanał rodny. Ciężarna w tym czasie powinna przeć i uważnie słuchać wskazówek położnej. Czeka ją odrobina wysiłku, ale już za chwile maluszek pojawi się na świecie. Na samym końcu porodu ciężarną czeka jeszcze urodzenie łożyska. Jest to zwykle szybkie i bezbolesne.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy