Czy będę mogła podróżować w ciąży?
W czasie prekoncepcji wiele przyszłych mam zastanawia się, czy będą mogły podróżować w ciąży, a jeśli tak, to jakimi środkami transportu. Podróżowanie w ciąży na ogół nie jest zabronione. Jednak, jeśli mamy co do tego jakiekolwiek wątpliwości, to warto zasięgnąć porady ginekologa prowadzącego ciążę. Oceni on stan ciężarnej i odpowie na wszystkie pytania związane z podróżami w ciąży.
Spis treści:
- Podróżowanie samolotem w ciąży
- Podróż w ciąży samochodem
- Podróż pociągiem w ciąży
- Gdzie można podróżować w ciąży?
- Konsultacja lekarska przed podróżą
Podróżowanie samolotem w ciąży
Najwięcej wątpliwości ciężarnych wzbudza podróżowanie samolotem. Jest ono dozwolone w ciąży, ale jedynie do 36 tygodnia. Ryzyko przedwczesnego porodu wzrasta w tym czasie, dlatego kobieta ciężarna powinna wtedy zrezygnować z podróży lub wybrać inny środek transportu.
Z podróżowania samolotem powinny także zrezygnować przyszłe mamy, u których doszło do komplikacji z łożyskiem lub innych czynników, które mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu.
W innych przypadkach ciężarne mogą swobodnie latać samolotem. Muszą jednak mieć na uwadze ciążowe dolegliwości, które w samolocie mogą być bardziej dokuczliwe szczególnie w I trymestrze ciąży. Najlepszym okresem na podróże samolotem jest więc II trymestr ciąży.
Podróż w ciąży samochodem
Podróżowanie samochodem w ciąży również nie jest zakazane. Ciężarna musi jednak pamiętać o następujących zasadach:
- Niezbędne jest zapinanie pasów mimo tego, że kodeks drogowy zwalnia ciężarne z tego obowiązku. Może być to niewygodne, dlatego warto zakupić adapter do pasów w ciąży. Dzięki niemu pas biodrowy ułoży się inaczej, co znacznie poprawi komfort przyszłej mamy.
- Przy dłuższej podróży konieczne są postoje, podczas których ciężarna będzie mogła rozprostować nogi. Poprawi to krążenie krwi.
- Na dłuższą trasę warto założyć pończochy lub podkolanówki uciskowe, ponieważ w trakcie podróży w ciąży wzrasta ryzyko zakrzepicy
Podróż pociągiem w ciąży
Pociąg jest najlepszym środkiem transportu dla kobiet w ciąży. Ważne jest jednak, aby co jakiś czas ciężarna przespacerowała się po korytarzu. Ogromną zaletą podróżowania pociągiem jest także dostęp do toalety. Dzięki temu jest to najmniej uciążliwy środek transportu dla przyszłych mam.
Gdzie można podróżować w ciąży?
Kobiety w ciąży nie powinny decydować się na zbyt dalekie podróże. Powinny one trwać maksymalnie 4 godziny. Przy takiej długości podróży ryzyko pojawienia się zakrzepów i opuchlizny nie jest aż tak duże.
Ciężarne nie powinny wybierać także podróży do państw, w których występują choroby zakaźne. Ich przebieg w ciąży może być znacznie cięższy, dlatego najlepiej wybrać europejskie destynacje np. kraje śródziemnomorskie.
Niezależnie od wybranej destynacji i długości trasy przyszła mama powinna zawsze mieć przy sobie książeczkę ciąży. W razie trafienia do szpitala lekarz dzięki książeczce będzie miał wiedzę na temat stanu zdrowia ciężarnej.
Konsultacja lekarska przed podróżą
Każdą dłuższą podróż ciężarna powinna skonsultować z lekarzem. Dzięki temu kobieta będzie miała pewność, że podróż jest dla niej bezpieczna i podczas niej nie wydarzy się nic złego.