Czy badanie KIR jest w stanie wykryć niepłodność immunologiczną? Przeskocz do treści

Czy badanie KIR jest w stanie wykryć niepłodność immunologiczną?

Genetyczne badanie KIR to nowoczesna analiza, którą wykonuje się w celu diagnostyki niepłodności immunologicznej. Receptory KIR są zlokalizowane na komórkach NK i stanowią ważny element układu odpornościowego. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może utrudnić zagnieżdżenie się zarodka i negatywnie wpływa na tworzenie łożyska.

Kiedy zrobić badanie KIR ?
Badanie KIR – ile zapłacimy ?
Badanie KIR – jak interpretować wyniki badania KIR ?
Dlaczego warto od razu robić badanie KIR oraz badanie HLA-C ?

Kiedy zrobić badanie KIR ?

Badanie KIR wykonuje się przy podejrzeniu niepłodności immunologicznej – wynik może pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Wskazaniem do badania są problemy z poczęciem, a także nawykowe poronienia o nieustalonej przyczynie. Badanie KIR wykonuje się także przy kilku nieudanych próbach zapłodnienia in vitro. Jeśli dochodzi do problemów z płodnością i wykonane do tej pory badania nie umożliwiają postawienie diagnozy, to wówczas warto wykonać badanie KIR i HLA-C.

Badanie KIR – ile zapłacimy ?

Badanie KIR dla jednej osoby kosztuje około 400-500 złotych. Zaleca się je wykonywać razem z badaniem HLA-C i wówczas cena dwóch badań to około 700-800 złotych. Analizy są dostępne również w cenie z innymi badaniami genetycznymi i wówczas cena jest ustalana indywidualnie przez laboratorium. Badanie KIR i badanie HLA-C powinny być wykonywane zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę.

Badanie KIR – jak interpretować wyniki badania KIR ?

Wyniki badania KIR wymagają interpretacji przez lekarza immunologa, który jest w stanie określić, jaki wpływ na płodność mają ewentualnie wykryte nieprawidłowości i na tej podstawie można określić metody leczenia. Bez odpowiedniej wiedzy nie powinno się interpretować wyniku – wiele laboratoriów w cenie badania oferuje możliwość konsultacji z lekarzem, jeśli wynik wskaże nieprawidłowości.

Dlaczego warto od razu robić badanie KIR oraz badanie HLA-C ?

Receptory KIR współpracują z antygenami HLA-C. Nieprawidłowa reakcja komórek NK zależy od typu receptorów KIR na ich powierzchni oraz od ekspresji antygenów HLA-C na powierzchni komórek zarodka. Bez wykonania dwóch analiz uzyskany wynik może nie zapewniać pełnej wiarygodności i tym samym utrudnione będzie postawienie ostatecznej diagnozy.

Nasi partnerzy