Co zrobić, jeśli bardzo szybko tyję w ciąży?
W ciąży powiększają się nam piersi, macica się rozszerza oraz pojawia się łożysko i wody płodowe. Wszystkie te czynniki dodają przyszłej mamie kilogramów. Tycie w ciąży nie jest więc powodem do obaw, jeśli nie przybieramy na wadze zbyt szybko. Nadwaga może być niebezpieczna dla dziecka. Warto więc kontrolować, jak szybko tyjemy w ciąży oraz konsultować swoją masę ciała z lekarzem.
Spis treści:
1. Szybko tyje w ciąży – czy to dobrze?
2. Za szybko tyję w ciąży – co robić?
Szybko tyje w ciąży – czy to dobrze?
Tycie w ciąży to fizjologiczny proces, który umożliwia dziecku prawidłowy rozwój w łonie matki. Dodatkowe kilogramy wynikają z ogromnych zmian w organizmie kobiety. Jej masa ciała zwiększa się na skutek:
● Zwiększającej się masy ciała dziecka
● Wykształcenia się łożyska
● Rozszerzania się macicy
● Powiększania się piersi
● Większej objętości krwi i innych płynów w organizmie
● Pojawienia się wód płodowych
Wszystkie te czynniki dodają ciężarnej aż kilkanaście kilogramów. Ich dokładna liczba oraz tempo przybierania na wadze zależy od BMI kobiety przed ciążą. Zgodnie z tym kobiety z prawidłowym BMI (18,5-24,9) powinny tyć 0,4-0,5 kg od drugiego trymestru ciąży. Przed porodem powinny one zobaczyć na wadze w sumie 12-14 kg więcej
Kobiety z niedowagą (BMI >18,5) podczas ciąży powinny przytyć najwięcej. W sumie ich waga powinna zwiększyć się o 14-18 kg. Na tydzień powinna się ona zwiększać o 0,6-0,7 kg na tydzień.
Najmniej w trakcie ciąży powinny przytyć kobiety z nadwagą (BMI 25-29,9) i otyłością (BMI 30<). Ich waga powinna się zwiększyć odpowiednio o 7-12 kg i 5-9 kg. W przypadku nadwagi ciężarna powinna tyć 0,3 kg na tydzień, a w przypadku otyłości 0,2 kg tygodniowo.
Za szybko tyję w ciąży – co robić?
Jeśli zauważymy, że zbyt szybko tyjemy w ciąży, to musimy podjąć odpowiednie kroki. Warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie nam co robić. Powinnyśmy także zacząć stosować się do następujących zaleceń:
● Jedz dla dwojga, a nie za dwoje – to, że nosisz pod sercem dziecko, nie oznacza, że możesz jeść bez umiaru. Żywienie w ciąży musi być rozważne. Wylicz więc swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dodaj do niego 360 kalorii w drugim trymestrze ciąży i 475 w trzecim. W ten sposób unikniesz przejadania się.
● Waż się przynajmniej raz w tygodniu
● Dbaj o to, aby Twoja dieta była zbilansowana i różnorodna – Wyeliminuj z niej słodycze, napoje gazowane i fast-foody.
● Pamiętaj o ruchu – rodzaj aktywności dobierz stosownie do swojego stanu. Nie musisz biegać czy chodzić na siłownię. Wystarczy spacer lub joga.
Dowolną aktywność fizyczną należy uprawiać przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut.
Dzięki tym wskazówkom unikniemy strasznego tycia w ciąży, które może skutkować powikłaniami u dziecka. Najczęstszym z nich jest makrosomia płodu, czyli zbyt duża masa urodzeniowa.