Bycie mamą przed 25 rokiem życia - szanse i wyzwania Przeskocz do treści

Bycie mamą przed 25 rokiem życia – szanse i wyzwania

Naukowcy twierdzą, że bycie mamą w młodym wieku to mniejsze ryzyko powikłań w trakcie ciąży i większa szansa na urodzenie zdrowego dziecka. Czy młodość to rzeczywiście najlepszy czas na macierzyństwo? Przedstawiamy wady i zalety macierzyństwa przed 25 rokiem życia.

Jakie zalety ma bycie mamą przed 25 rokiem życia? Ciąża przed 25 rokiem życia a zdrowie

Kobieta przed 25 rokiem życia ma dużo energii, a jej ciała nie trapią jeszcze zazwyczaj choroby przewlekłe (np. nadciśnienie, cukrzyca). Jej skóra ma dużą zdolność do regeneracji, więc łatwiej jest uniknąć rozstępów. Młoda mama łatwiej znosi dolegliwości ciążowe oraz poród, a po urodzeniu dziecka szybko wraca do formy. Będzie miała też siłę do energicznych zabaw z dziećmi. Ciąża w młodym wieku to większa szansa na szybkie poczęcie dziecka oraz urodzenia dziecka, które nie będzie miało wad genetycznych. Ryzyko niekorzystnych zmian w DNA płodu nadal istnieje, ale jest mniejsze. Dlatego każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, powinna wykonywać bezpieczne badania prenatalne: USG, testy biochemiczne z krwi (test PAPP-a, estriol, beta hCG). Coraz więcej ginekologów zachęca przyszłe mamy do zlecenia w laboratorium innowacyjnych badań NIPT, aby dokładniej sprawdzić DNA dziecka. Poszczególne warianty tych testów genetycznych różnią się zakresem analizy, ale niektóre z nich (np. Prenatal testDNA) sprawdzają DNA płodu pod kątem większej liczby chorób wrodzonych, niż wymienione wcześniej badania genetyczne.

Ciąża przed 25 rokiem życia a sytuacja rodzinna

Mama przed 25. rokiem życia zazwyczaj może liczyć na pomoc dziadków maluszka. Wszyscy rodzice mają sytuacje awaryjne, gdy pomoc najbliższych jest bezcenna. Szczególnie gdy kobieta musi pogodzić bycie mamą z aktywnością zawodową. Wczesne rodzicielstwo otwiera szerokie możliwości odnośnie do planowania składu rodziny. Młodzi rodzice, którzy chcą mieć więcej dzieci, mają czas na odchowanie pierwszego maluszka i postaranie się o kolejne dziecko. W przypadku pierwszej ciąży po 30 roku życia ten czas się kurczy.

Bycie mamą przed 25 roku życia – wyzwania i ograniczenia

Młodzi rodzice zazwyczaj mają gorszą sytuację zawodową i mieszkaniową od par po 35. roku życia. Mają bardziej niestabilną pracę i musi im wystarczyć pokój u rodziców lub kawalerka. Bardziej muszą pilnować budżetu, ponieważ zarabiają jeszcze dość mało. Utrudnia to oczywiście życie z dzieckiem. Wczesne macierzyństwo to też często konieczność pogodzenia bycia mamą z edukacją, np. ze studiami. Ponadto młodej mamie trudno jest zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, ponieważ pracodawcy nieprzychylnie patrzą na matki z małymi dziećmi. Zdarza się też, że kobieta po porodzie czuje się samotna, ponieważ bezdzietne koleżanki nie są w stanie zrozumieć jej problemów.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy