Bankowanie krwi pępowinowej – poznaj alternatywę Przeskocz do treści

Bankowanie krwi pępowinowej – poznaj alternatywę

Wpis sponsorowany

Bankowanie krwi pępowinowej ma zwolenników i przeciwników. Jedni podkreślają możliwości wykorzystania zgromadzonej krwi, drudzy nie widzą sensu w prywatnym bankowaniu. Jeśli jesteś rodzicem lub przyszłym rodzicem, którego ciekawi ten temat, prawdopodobnie zainteresuje Cię też nowe narzędzie diagnostyczne dla noworodków i dzieci – test NOVA.

Test NOVA to alternatywa dla bankowania krwi pępowinowej
Objawy chorób wrodzonych
Choroby wrodzone – ważny jest czas
Test NOVA to szansa dla dziecka
Prawidłowy wynik testu NOVA to spokój dla rodziców
Test NOVA bada wrażliwość dziecka na leki

Bankowanie krwi pępowinowej czy badanie NOVA?

Test NOVA to najbardziej dokładne badanie przesiewowe na świecie. Jego czułość wynosi ponad 99%. Co ważne, test NOVA pozwala przebadać dziecko pod kątem ponad 12 tysięcy mutacji genetycznych, które są odpowiedzialne za 87 chorób wrodzonych. Badanie sprawdza też wrażliwość dziecka na 32 substancje lecznicze.

Tego typu schorzenia muszą być wykryte bardzo wcześnie – w przeciwnym razie dziecku grożą trwałe uszkodzenia organów, upośledzenie czy nawet śmierć…

Z tego powodu istnieje Narodowy Program Badań Przesiewowych Noworodków – niestety liczba badanych chorób jest w tym przypadku ograniczona, nie analizuje się też wszystkich mutacji.

Jeśli interesuje Cię więc bankowanie krwi pępowinowej, ponieważ chcesz zrobić dla dziecka wszystko, co tylko możliwe – test NOVA może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Twojej rodziny.

 

Choroby wrodzone – pierwsze objawy często są nieoczywiste

Co ważne, tego typu choroby na początku często nie dają charakterystycznych objawów, a maluchy uznaje się za zdrowe. Tymczasem ulewanie, bóle brzuszka, senność, słabe przybieranie na wadze czy nadpobudliwość – to właśnie mogą być pierwsze symptomy niebezpiecznej choroby genetycznej. Niestety wielu rodziców i lekarzy nie łączy tak powszechnych objawów z groźnym schorzeniem.

Czas – w przypadku choroby wrodzonej to on jest najważniejszy

Wczesna diagnostyka jest szalenie istotna w przypadku chorób wywołanych nieprawidłowościami w budowie genów. Zwłaszcza tych, które rozwijają się bezobjawowo nie dając większych szans na zapobieganie ich skutkom. Nieraz bardzo groźnym. Test NOVA jest narzędziem, które pomaga wykryć je na bardzo wczesnym etapie, a w kolejności, z możliwością dzisiejszej medycyny zatrzymać ich rozwój. – Dr n.med. Antoni Pyrkosz, UM Rzeszów, IMiD Katowice

Test NOVA – szansa na ochronę zdrowia i życia dziecka

Wiele dzieci z chorobami wrodzonymi ma szansę na normalny rozwój – schorzenie musi zostać wykryte odpowiednio wcześnie. Przykładowo: przy fenyloketonurii wystarczy odpowiednia dieta, by maluch mógł prawidłowo się rozwijać. Jeśli nie jest jednak stosowana, w mózgu dziecka mogą wystąpić nieodwracalne zmiany.

Inne schorzenia, w przypadku których szybkie wprowadzenie leczenia może uchronić zdrowie i życie dziecka, to m.in. choroba Wilsona, choroba Pompego, homocystynuria czy choroba syropu klonowego (MSUD).

Wynik jest prawidłowy? Możesz odzyskać spokój

Jeśli okaże się, że u dziecka nie występuje żadna z chorób wrodzonych, odzyskujesz spokój na zawsze. Stosunkowo często okazuje się również, że dziecko nie jest zagrożone zachorowaniem, ale ma jedną z mutacji – jest więc tzw. nosicielem. Wówczas to bardzo cenna informacja dla jego przyszłości – taką mutację może przecież później przekazać swojemu potomstwu.

Być może wynik wskaże również na obecność takich zmian w genach, które mogą powodować np. niepłodność czy poronienie. Warto wiedzieć o nich wcześniej, aby móc jak najlepiej i najszybciej reagować.

Wrażliwość dziecka na leki – kolejna ważna informacja

Reakcja człowieka na dany lek wiąże się z tym, co zostało zapisane w genach. Niektóre osoby potrzebują ich mniejszej, a inne – większej – dawki. Test NOVA pozwala sprawdzić, jak dziecko reaguje na 32 substancje lecznicze.

Test NOVA określając wrażliwość na wybrane substancje stosowane w lekach, pozwala uskutecznić proces leczenia i terapii. Przede wszystkim uniknąć w przyszłości podawania leków mogących pacjentowi zaszkodzić, wejść w niebezpieczne interakcje z innymi substancjami lub nie przynieść oczekiwanego efektu leczenia. Jest to ważna informacja dla pacjenta, lekarza i farmaceuty. –  Prof. Iwona Wybrańska, UJ Katedra Biochemii Klinicznej Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie testu NOVA? Zadzwoń pod numer 576 997 525

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy