Badanie wolnego płodowego DNA - kiedy warto je wykonać? Przeskocz do treści

Badanie wolnego płodowego DNA – kiedy warto je wykonać?

Badanie wolnego płodowego DNA jest nieocenionym narzędziem diagnostyki płodu już na wczesnym etapie ciąży. Nowoczesne metody diagnostyki prenatalnej, czyli testy NIPT wykorzystują wolne płodowe DNA do sprawdzenia stanu zdrowia dziecka już od 10 tygodnia ciąży. Wystarczy próbka krwi żylnej od matki, dlatego badanie prenatalne jest całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Jakie są rekomendacje do badania wolnego płodowego DNA?
Ile razy w ciąży trzeba wykonywać badania wolnego płodowego DNA?
Ciąża mnoga a badania wolnego płodowego DNA – czy można je przeprowadzać?
Jak można zarezerwować termin badania cffDNA?

Jakie są rekomendacje do badania wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA warto przeprowadzać w każdej, nawet prawidłowo rozwijającej się ciąży. Dzięki temu rodzice mogą sprawdzić stan zdrowia dziecka i określić ryzyko zaburzeń genetycznych. Badania NIPT są w szczególności zalecane, kiedy matka skończy 35 lat, ma za sobą poronienia lub w rodzinie rodziców dziecka występowały zaburzenia genetyczne. Badania NIPT mogą być alternatywą dla badań prenatalnych inwazyjnych.

Ile razy w ciąży trzeba wykonywać badania wolnego płodowego DNA?

CffDNA jest obecne w krwi matki od 7 tygodnia ciąży i jego optymalny poziom utrzymuje się od 10 tygodnia ciąży aż do rozwiązania. Im wcześniej zostanie wykonane badanie, tym lepiej. Nie ma potrzeby wykonywania badania kilka razy – jeśli analiza wskaże nieprawidłowości, lekarz może zalecić wykonanie badań inwazyjnych. Badania NIPT wykonuje się raz, ponieważ wynik byłby taki sam bez względu na dalszy rozwój ciąży.

Ciąża mnoga a badania wolnego płodowego DNA – czy można je przeprowadzać?

Badanie wolnego płodowego DNA jest rekomendowane również w ciąży mnogiej, chociaż wówczas nie każde badanie NIPT jest możliwe do przeprowadzenia. W ciąży mnogiej można wykonywać np. badanie NIFTY i test NIFTY PRO. Warto jednak podkreślić, że uzyskany wynik dotyczy płodów, a nie każdego dziecka z osobna. Jeśli analiza wskaże nieprawidłowości, nie można wskazać, czy dotyczą one tylko jednego dziecka, czy całej ciąży. Brak nieprawidłowości oznacza, że wszystkie dzieci prawdopodobnie są zdrowe.

Jak można zarezerwować termin badania cffDNA?

Wystarczy zadzwonić do wybranego laboratorium genetycznego i umówić się na badanie cffDNA. Rezerwację terminu można wykonać również za pośrednictwem strony internetowej wybranego laboratorium. Na ogół terminy pobrania próbek są ustalane w kolejnych kilku dniach.

Nasi partnerzy