Badanie trombofilii Przeskocz do treści

Badanie trombofilii

Trombofilia to choroba, której objawem jest zwiększona krzepliwość krwi. Skrzepy najczęściej pojawiają się w żyłach nóg lub rąk. Może mieć postać nabytą lub wrodzoną. Choroba ta przez długi czas nie daje jednak żadnych objawów.

Dlaczego badanie trombofilii u jest ważne ?
Jakie korzyści dla pary niesie ze sobą wykonanie badania trombofilii?
Rodzaje i metodyka badania trombofilii – na czym polega?
Jaki jest koszt wykonanai badania trombofilii w Warszawie?

Dlaczego badanie trombofilii jest ważne?

Trombofilia wrodzona może być niebezpieczną chorobą. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Każdy człowiek może stać się jej ofiarą. Tworzące się zakrzepy to tak zwani cisi zabójcy. Czasem zdarza się tak, że osoby, które są dotknięte tym schorzeniem mogą po prostu o nim nie wiedzieć. Badanie trombofilii pozwala sprawdzić, czy Ty lub Twoje dziecko jesteście w grupie ryzyka. Ponadto, gdy wynik wyjdzie pozytywny, możesz rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jakie korzyści dla pary niesie ze sobą wykonanie badania trombofilii?

Badanie trombofilii często zleca się kobietom, które kilkukrotnie poroniły. Może się bowiem okazać, że to schorzenie jest winne przedwczesnej śmierci płodu.Warto, by pary, u których w rodzinach wystąpiły przypadki tej choroby poddały się badaniu. Może to pomóc w wielu aspektach. Na przykład:

  • dobranie leczenia,
  • zwiększenie prawdopodobieństwa donoszenia ciąży,
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się stanu przedrzucawkowego,
  • wdrożenie rozwiązań, które mogą uchronić przed pojawieniem się wad płodu.

Rodzaje i metodyka badania trombofilii – na czym polega?

Badania trombofilii podzielić można na dwie najważniejsze grupy: genetyczne oraz badania na krzepliwość krwi. Do pierwszej należą:

W drugiej grupie znajdują się na przykład czas trombinowy oraz czas protrombinowy, a także czynniki krzepnięcia. Badania te najlepiej wykonać w labolatorium. Specjaliści pobierają krew i ją sprawdzają.

Jaki jest koszt wykonania badania trombofilii w Warszawie?

W Polsce jest wiele laboratoriów, w których można sprawdzić, czy cierpi się na tę trombofilię. Warszawa to miejsce, w którym zrobisz badanie. Zapłacisz za nie od 370 do 560 w zależności od panelu.

Nasi partnerzy