Badanie MTHFR - czy warto je przeprowadzić? Przeskocz do treści

Badanie MTHFR – czy warto je przeprowadzić?

Ciężko przecenić wpływ kwasu foliowego na organizm zarówno matki jak i dziecka w czasie ciąży. Wielu specjalistów zaleca stosowanie kwasu foliowego nie tylko podczas ciąży, ale już na kilka miesięcy przed podjęciem starań o przyszłe potomstwo. Okazuje się jednak, iż dużej grupa kobiet dotykać może problem związany z nieprawidłowym wchłanianie się tego kwasu w organizmie. Do najczęstszych przyczyn takiego problemu zalicza się wadliwa mutacja genu MTHFR.

Dlaczego badanie MTHFR jest ważne ?
Jakie korzyści dla pary niesie ze sobą wykonanie badania MTHFR?
Rodzaje i metodyka badania MTHFR – na czym polega?
Jaki jest koszt wykonania badania MTHFR w Warszawie?

Dlaczego badanie MTHFR jest ważne?

Badanie MTHFR warto przeprowadzić z wielu względów. Praktycznie brak widocznych symptomów takich mutacji powoduje, iż wiele kobiet nie zdaje sobie sprawę, iż problem ten może dotyczyć także ich. Lista skutków mutacji genu MTHFR jest zaś niezwykle rozbudowana. Kłopoty z zasypianiem, chroniczne zmęczenie, problemy z zachowaniem równowagi emocjonalnej, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy stany lękowe to tylko niektóre z nich.

Jakie korzyści dla pary niesie ze sobą wykonanie badania MTHFR?

Wpływ mutacji genu MTHFR dotyczy niestety w zwiększonym stopniu kobiet starających się o dziecko. Okazuje się, bowiem iż odgrywa on dużą rolę już podczas starania się o dziecko. Może on bowiem powodować wielokrotne nieudane próby zapłodnienia. Lista negatywnych konsekwencji nie kończą się jednak na niepłodności. Zmiany w genie mogą powodować także poronienia, zwiększać ryzyko zakrzepicy czy powodować szereg wad w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka. Stąd tak ważnym jest, aby o badaniu MTHFR pomyśleć jeszcze przed zajściem w ciążę, aby w przyszłości oszczędzić sobie wielu niepotrzebnych problemów.

Rodzaje i metodyka badania MTHFR – na czym polega?

Badanie mthfr jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym zarówno dla matki jak i dziecka. Jest to prosty test genetyczny, polegające na pobraniu próbki DNA, która następnie poddawana jest odpowiedni analizie w laboratorium. Próbkę taką pozyskać można z krwi bądź w formie wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Jaki jest koszt wykonania badania MTHFR w Warszawie?

Do niewątpliwych zalet badania mthfr należy krótki czas oczekiwania oraz przystępna cena. W Warszawie na wizytę zwykle nie będziemy musieli czekać dłużej niż 2 dni robocze a jego cena nie powinna przekroczyć 400 zł.

Nasi partnerzy