Badanie kariotypu - podstawowe informacje Przeskocz do treści

Badanie kariotypu – podstawowe informacje

Co wykrywa badanie kariotypu, Jakie są wskazania do badania kariotypu, Ile kosztuje badanie kariotypu, Ile czeka się na wynik badania kariotypu, Gdzie można zrobić badanie kariotypu

Badanie kariotypu jest jednym z podstawowych badań genetycznych wykonywanych z wielorakich wskazań medycznych. Wnikliwe badanie kariotypu pozwala określić, czy występują nieprawidłowości w grupie autosomów jak i chromosomów płci. Chromosomopatie lub aberracje chromosomowe, ponieważ tak nazywamy te zaburzenia, możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: anomalie liczbowe i strukturalne.

Co wykrywa badanie kariotypu?
Jakie są wskazania do badania kariotypu?
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Gdzie można zrobić badanie kariotypu?

Co wykrywa badanie kariotypu?

Badanie kariotypu w pierwszym wypadku pozwala wykryć schorzenia takie jak: zespół Downa, Edwardsa, Turnera czy Klinefeltera. W drugim jest użyteczna w stwierdzeniu delecji, duplikacji, inwersji, translokacji. Wiele z tych zaburzeń może powodować skutki w postaci objawów chorobowych, inne są utajone i istnieje ryzyko przekazywania tych błędów nowym pokoleniom.

Jakie są wskazania do badania kariotypu?

Wskazania do wykonania badania kariotypu możemy podzielić ze względu na grupę docelową badanych. Jeśli jesteś kobietą w ciąży, wykonaj badanie płodu szczególnie jeśli masz ponad 35 lat, a także w historii rodzinnej można odnotować nieprawidłowości genetyczne u Ciebie, twojego partnera lub innych twoich dzieci. Jeśli twoje dziecko po urodzeniu wykazuje cechy dysmorfii lub innych typowych objawów zespołów genetycznych, zaleca się wykonanie dziecku badania kariotypu. Jeśli planujecie posiadanie dziecka, a występują problemy z zajściem w ciążę, badanie kariotypu powinno dotyczyć obydwoje partnerów. Podobne wskazania obejmują poronienia samoistne (więcej niż 2) i urodzenia martwych płodów. Jeśli jesteś kobietą i zauważyłaś u siebie pierwotny brak miesiączki lub fenotyp zespołów genetycznych, postaraj się o badanie kariotypu.

Ile kosztuje badanie kariotypu?

Koszt podstawowego badania kariotypu waha się od około 350 do 500 złotych. Cena celowanych badań może być wielokrotnie wyższa. Jest możliwa refundacja, ale jedynie w określonych przypadkach przez lekarza genetyka.

Ile czeka się na wynik badania kariotypu?

W zależności od laboratorium czas ten może wynosić nawet 4 tygodnie.

Gdzie można zrobić badanie kariotypu?

Badanie kariotypu można wykonać w wielu prywatnych placówkach diagnostyki laboratoryjnej, a także w wielospecjalistycznych ośrodkach uniwersyteckich lub takich posiadających kontrakty w ramach NFZ.

Nasi partnerzy