Badanie kariotypu elementem diagnostyki po poronieniu Przeskocz do treści

Badanie kariotypu elementem diagnostyki po poronieniu

Kariotyp to zestaw chromosomów indywidualny dla każdego człowieka. Badanie cytogenetyczne, czyli analiza kariotypu pozwala na określenie, czy wielkość i struktura wszystkich chromosomów są prawidłowe. Jest to ważne badanie, które zaleca się wykonać już na etapie planowania ciąży, a także po nawracających poronieniach, szczególnie że kariotyp cena badania nie jest wygórowana.

Czym jest pobranie próbki do badania kariotypu w domu pacjenta?
Jak przygotować się do badania kariotypu?
Badanie kariotypu badaniem po poronieniu
Czas oczekiwania na wynik kariotypu

Czym jest pobranie próbki do badania kariotypu w domu pacjenta?

Badanie cytogenetyczne wymaga pobrania krwi obwodowej zarówno od kobiety, jak i mężczyzny starających się o dziecko. Pobranie krwi w warunkach domowych jest możliwe, o ile wybrane laboratorium wyraża na to zgodę. Do domu musi wówczas przyjechać pielęgniarka z zestawem pobraniowym i z zachowaniem higienicznych warunkach pobrać próbkę krwi żylnej.

Jak przygotować się do badania kariotypu?

Kariotyp jest niepowtarzalny i dlatego też zewnętrzne czynniki nie mają wpływu na badanie. Nie ma znaczenia, o jakiej porze zostanie pobrana krew oraz czy pacjenci będą na czczo. Badanie wygląda właściwie tak samo, jak standardowe pobranie krwi do rutynowych badań.

Badanie kariotypu badaniem po poronieniu

Badanie kariotypu po poronieniu jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala ustalić, czy trata ciąży miała związek z nieprawidłowymi genami jednego lub obojga rodziców. Dzięki temu można się dowiedzieć czy istnieje szansa na zdrową, donoszoną ciążę lub jakie ryzyko wiąże się z naturalnym poczęciem. Na podstawie badania można poznać stan genetyczny rodziców i nawet nieprawidłowości nie wykluczają posiadania potomstwa – najnowsza medycyna jest w stanie poradzić sobie z takimi przypadkami.

Czas oczekiwania na wynik kariotypu

Badanie kariotypu cena nie jest wygórowana, dlatego wielu rodziców decyduje się na zlecenie takiej analizy. Kariotyp bada się na podstawie wyhodowanych komórek, co wymaga czasu. Z tego też powodu na wynik badanie czeka się około 3 tygodni, następnie pacjenci otrzymują graficzne i opisowe dane dotyczące chromosomów wchodzących w skład kariotypu.

Nasi partnerzy