Badanie kariotypu - dla kogo? Przeskocz do treści

Badanie kariotypu- dla kogo?

Kariotyp to unikalny i kompletny zestaw chromosomów komórki somatycznej człowieka. Kariotyp jest specyficzną cechą dla każdego organizmu należącego do tego samego gatunku tej samej płci. Badanie kariotypu polega na pobraniu próbki krwi i ma za zadanie określić przyczynę powtarzających się poronień.

Problemy z płodnością a badanie kariotypu
Badanie kariotypu dla par czy tylko kobiety?
Badanie kariotypu – cena/refundacja i skierowanie
Badanie kariotypu dla par – czy konsultacja lekarza genetyka jest w cenie?

Problemy z płodnością a badanie kariotypu

Badanie kariotypu pozwala na wykrycie potencjalnych nieprawidłowości w obszarze liczby oraz układu chromosomów, które mogą mieć znaczenie w kontekście płodności człowieka oraz mogą mieć związek z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Badanie kariotypu dla par jest rekomendowane wtedy, gdy partnerzy borykają się z problemem niepłodności.

Badanie kariotypu dla par czy tylko kobiety?

Badanie kariotypu jest badaniem, które można wykonać zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, u których występują trudności z zajściem i donoszeniem ciąży,  a także poronienia nawracające czy porody martwych dzieci). Wykonywane jest również u pacjentów, którzy mają dziecko z wadami rozwojowymi, a także przygotowują się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Badanie kariotypu – cena/refundacja i skierowanie

Badanie kariotypu można wykonać w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia, jeśli występują co najmniej dwa kluczowe powody, w tym takie jak: minimum 2 poronienia, niepłodność,  martwe urodzenie, mocne odchylenia od normy wykazane w badaniach nasienia. W tym celu należy udać się do ginekologa lub lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do poradni genetycznej. Następnie odbywa się konsultacja z lekarzem genetykiem na NFZ i na podstawie decyzji lekarza- ewentualne skierowanie na refundowane badanie kariotypu. Alternatywą jest wykonanie badania w prywatnej placówce. Jeśli chodzi o badanie kariotypu cena wynosi od 400 do 500 złotych za osobę.

Badanie kariotypu dla par – czy konsultacja lekarza genetyka jest w cenie?

Wiele laboratoriów oferuje konsultację z lekarzem genetykiem w ramach usługi badania kariotypu. Badania wymagają konsultacji w przypadku wykrytych nieprawidłowości. lekarz może zdecydować o dalszej diagnostyce lub na podstawie uzyskanych wyników zaplanować odpowiednie leczenie niwelujące przyczyny zgłaszanych problemów.

Nasi partnerzy