Poronienie to traumatyczne wydarzenie w życiu rodziców, jednak nie przekreśla szansy na zdrowe dziecko. Poronienie może dotyczyć nawet 30% zdiagnozowanych ciąż i ma różne przyczyny. Jeśli zostaną one określone, w przyszłości można uniknąć pewnych czynników, które mogą zwiększać ryzyko kolejnego poronienia.
Badania genetyczne po poronieniu – czym są? Jakie wykonać przy planowaniu kolejnej ciąży?
Kiedy po stracie wykonać badania genetyczne na trombofilie?
Badania martwego płodu – jaka jest najważniejsza korzyść z tego badania?
Badania genetyczne po poronieniu – czym są? Jakie wykonać przy planowaniu kolejnej ciąży?
Badania genetyczne po poronieniu to szereg analiz, które pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości mogące prowadzić do poronienia. Badania sprawdzają, czy płód był obciążony wadami genetycznymi, które dziedziczone po rodzicach mogą zwiększać ryzyko poronienia. Przy planowaniu kolejnej ciąży warto zdecydować się również na badanie kariotypu u rodziców czy badanie genetyczne na trombofilie.
Badania genetyczne martwego płodu – jakich istotnych informacji dostarcza to badanie genetyczne po poronieniu?
Badania genetyczne martwego płodu tak naprawdę polega na analizie genetycznej kosmówki. Dają odpowiedź na pytanie, czy płód był obciążony wadami genetycznymi i jeśli tak to jakimi. Badanie może dać odpowiedź dotyczącą przyczyny poronienia, a także wskazać rodzicom środki ostrożności podczas planowania kolejnej ciąży. Wynik poddany analizie przez genetyka pozwoli ocenić ryzyko, które może towarzyszyć kolejnej ciąży lub pozwoli je wykluczyć.
Kiedy po stracie wykonać badania genetyczne na trombofilię?
Trombofilia wrodzona może przyczyniać się do poronienia, a kobieta nie zawsze wie, że cierpi na tego typu przypadłość. Badania genetyczne na trombofilie można wykonać w dowolnym momencie po poronieniu, ponieważ za chorobę są odpowiedzialne geny, a te nie ulegają zmianie przez całe życie. Warto, by przed badaniem kobieta doszła do siebie po stracie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Badania martwego płodu – jaka jest najważniejsza korzyść z tego badania?
Badania genetyczne po poronieniu pozwalają na wykrycie wad, za które odpowiedzialne są wadliwe geny. Przyszli rodzice często nawet nie wiedzą o tym, że są nosicielami nieprawidłowego DNA i mogą je przekazać potomstwu. Badania genetyczne pozwalają na sprawdzenie, czy poronienie związane jest z genami. Jeśli tak nie jest, szansa na posiadanie zdrowego dziecka jest naprawdę wysoka. Dzięki wynikom badań rodzice mogą optymistycznie podejść do tego, co przyniesie im przyszłość.