Staranie się o dziecko to piękny czas w życiu każdej pary. Oczekiwanie na „dwie kreski” bywa trudne, gdy martwimy się o zdrowie potomstwa. A to zależy w pierwszej kolejności od uwarunkowań genetycznych. Badania genetyczne przed ciążą dotyczą obydwojga przyszłych rodziców. Polegają na analizie DNA w celu wykrycia zmian, które decydują o ryzyku wystąpienia wielu chorób i trudnościach w zajściu w ciążę. Badania genetyczne przed ciążą wykonuje się raz na całe życie, a ich wynik jest niepodważalny.
Jakie badania genetyczne przed ciążą zrobić?
Ile kosztują badania genetyczne przed ciążą?
Gdzie zrobić badania genetyczne przed ciążą?
Czy badania genetyczne przed ciążą są refundowane?
Jakie badania genetyczne przed ciążą zrobić?
Istnieje wiele badań wykrywających nieprawidłowości w budowie DNA. Wśród nich najczęściej zalecane przez lekarzy są:
- Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR
Dodatni wynik będzie wskazywał na problemy z przyswajaniem kwasu foliowego – kluczowego dla zdrowego rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego płodu. Przeprowadzone badanie pozwoli zaplanować suplementację dla przyszłej mamy, aby uchronić jej dziecko przed poważnymi wadami rozwojowymi. - Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej
Ta choroba genetyczna powoduje nadkrzepliwość krwi i występuje u 10% populacji nie dając konkretnych objawów. Ale w czasie ciąży zwiększa ryzyko zakrzepicy a także poronienia.
Dodatkowo dzięki badaniom DNA przed ciążą można wykryć choroby takie jak: mukowiscydoza, anemia sierpowata, talasemia oraz choroba Taya-Sachsa.
Ile kosztują badania genetyczne przed ciążą?
Ceny badań DNA w większości placówek są zbliżone. Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR podobnie jak badanie w kierunku trombofilii wrodzonej kosztuje około 400 zł. Ceny pozostałych badań oscylują w granicach od 200 do 1000 zł. Można znaleźć oferty całych pakietów badań, które będą korzystniejsze cenowo.
Gdzie zrobić badania genetyczne przed ciążą?
Badania przeprowadzane są w laboratoriach zajmujących się genetyką, w centrach medycznych, w ośrodkach badających i leczących niepłodność, także w wielu prywatnych klinikach. Niektóre badania zaplanować można on-line.
Czy badania genetyczne przed ciążą są refundowane?
NFZ refunduje badania u osób z grupy ryzyka. Przede wszystkim tych, u których choroby genetyczne występowały w rodzinie, ale także u kobiet po 35-tym roku życia i w przypadkach wyraźnych zaleceń lekarza prowadzącego.