34 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Teraz, gdy Twoja ciąża jest już prawie na finiszu, dziecko naprawdę bardzo szybko rośnie! To właśnie z tego powodu powiększają się też Twoja masa ciała i brzuszek.
Możesz odczuwać również bóle w dole brzucha – niegroźne, powiązane z rosnącym maluszkiem i naciskiem na kanał rodny. Co więcej, wciąż występują u Ciebie bezbolesne skurcze Braxtona-Hicksa – to znak, że macica przygotowuje się do porodu. Zdarza się też nieprzyjemne puchnięcie palców, nóg i kostek. Postaw z tego powodu na wygodne buty i zrezygnuj z pierścionków!
Także emocje wydają się szaleć, a dodatkowo możesz mieć kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem – nie martw się jednak, to wszystko minie. Z powodu hormonów możesz zauważyć też mniejszą produkcję łez, a więc i suchość oka. Nosisz soczewki? W tym okresie lepiej wybierz okulary.
34 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w 33-37 tygodniu ciąży powinnaś wykonać badania ogólne, piersi i ginekologiczne, ocenę wymiarów miednicy, pomiar masy ciała i ciśnienia krwi, a także ocenę ruchliwości malucha oraz jego czynności serca.
Ustal z ginekologiem także datę badań diagnostycznych, czyli badania moczu, odczynu Wassermanna i morfologii krwi. Dowiedz się również, czy Twój lekarz zaleca Ci wykonanie posiewu w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testów HIV, VDRL, HC.
34 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Twoje dziecko jest już niemal całkowicie rozwinięte, więc poród na tym etapie nie wiążę się z zagrożeniem, a jedynie ewentualnym krótkim przebywaniem w inkubatorze. Jego skóra jest coraz gładsza, coraz bardziej różowa i mniej przezroczysta, a meszek, który ją pokrywał, stopniowo zanika.
Kości maluszka stają się coraz twardsze (wyjątek stanowią kości czaszki, które muszą być miękkie, żeby dziecku udało się przyjść na świat przez Twój kanał rodny), a paznokcie wystarczająco długie, by mógł się podrapać! Dziecko ćwiczy też oddychanie i mocno się rozciąga, a jego układ odpornościowy kończy się rozwijać.