Przeskocz do treści

17 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Zmiany hormonalne powodują zwiększoną pracę gruczołów. Z tego powodu możesz za bardzo się pocić, uskarżać na katar lub nawet krwawienie z nosa. Krwawić mogą również Twoje dziąsła – to dlatego, że są teraz bardziej delikatne i spulchnione. Zrezygnuj na jakiś czas ze szczoteczki elektrycznej i zamiast niej wykorzystuj miękką szczoteczkę manualną i pastę, która zapobiega paradontozie.

Twój brzuszek ciągle rośnie, co może wiązać się z rozstępami. Aby im zapobiec, nie zapomnij o codziennej pielęgnacji skóry. Nowa figura nierzadko powoduje również kłopoty z ułożeniem w nocy. Prawdopodobnie częściej śpisz teraz w dzień, możesz uskarżać się też na zgagę, zaparcia i wzdęcia. Dolegliwości pomoże Ci złagodzić odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały. Pamiętaj, żeby za bardzo nie przekraczać liczby kalorii, która powinna wynosić teraz ok. 2300-2400 dziennie.

W tym okresie możesz mieć też zwiększone libido i silniejsze orgazmy, dlatego nie bój się korzystać z miłosnych igraszek.

17 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Na 15-20 tydzień ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie podstawowego badania ginekologicznego, badania moczu, pomiaru masy ciała, pomiaru ciśnienia tętniczego, oceny pH wydzieliny pochwowej, morfologii krwi oraz testu w kierunku przeciwciał anty-Rh. Jeśli nie robiłaś tych badań wcześniej, postaraj się umówić do ginekologa jak najszybciej.

17 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twoje dziecko waży ponad 100 gramów i mierzy ok. 12-13 centymetrów. Być może niedługo zaczniesz czuć jego pierwsze ruchy! Zwykle przyszłe mamy odczuwają je od 17-20 tygodnia ciąży. Teraz ciągle rośnie również główka Twojego malucha. Inne części ciała zaczynają rozwijać się nieco wolniej, a kości twardnieją. Na skórze maluszka zaczynają pojawiać się gruczoły potowe, stopniowo znika też jej przezroczystość.

Jeśli nosisz pod sercem dziewczynkę, jej organy płciowe (m.in. macica i wargi sromowe) właśnie teraz się tworzą. Co więcej, serduszko Twojego dziecka bije dwa razy szybciej niż Twoje, rozpoczyna się też produkcja krwinek przez szpik kostny. Dzidziuś ssie kciuk i zaciska piąstki, ćwicząc tak odruch chwytny.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy