Przeskocz do treści

15 maja Międzynarodowy Dzień Rodzin [INFOGRAFIKA]

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin. 24 lata temu ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pogłębić świadomość społeczną na temat kłopotów, z którymi muszą zmagać się współczesne rodziny. Jakie problemy towarzyszą dziś rodzinie i jak sobie z nimi radzić?

Współcześnie rodzina zagrożona?

Statystyki mówią, że w Polsce większa liczba osób umiera niż się rodzi. Dlaczego? Rodzice decydują się na pierwsze dziecko coraz później, a niektóre pary w ogóle nie planują potomstwa. Jednocześnie wzrasta liczba osób, które bezskutecznie starają się o ciążę. W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej rodzin niepełnych, a coraz mniej – wielodzietnych.

Prawie 2,5 miliona Polaków ma problemy z poczęciem dziecka

Zaburzenia tego typu przybierają różne postaci: bezpłodność i niepłodność. Bezpłodność to stan nieodwracalny i trwały, którego nie da się wyleczyć. Wiąże się np. z brakiem macicy u kobiety czy brakiem jąder u mężczyzny. Bezpłodna para może stworzyć rodzinę, adoptując dziecko.

Niepłodność nie jest natomiast stanem trwałym, dlatego jej odpowiednia diagnostyka i leczenie umożliwiają poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka.

Kłopoty z płodnością po równo dotyczą kobiet i mężczyzn

Wciąż panuje jednak mylne przekonanie, że to kobieta najczęściej jest „winna” problemom z zajściem w ciążę. Bierze się ono prawdopodobnie z faktu, że jakość komórek jajowych spada wraz z wiekiem kobiety, natomiast na plemniki nie ma wpływu to, ile mężczyzna ma lat. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę za niepłodność w 40% odpowiadają czynniki ze strony mężczyzny, a ze strony kobiecej – dokładnie w tym samym procencie. Pozostałe 20% to przyczyny nieznane i nieokreślone.

80% par zmagających się z niepłodnością zostanie rodzicami

Potrzebna jest jednak prawidłowa diagnostyka. Dzięki wykryciu realnej przyczyny problemu i jej eliminacji uda się począć dziecko. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli wcześniejsze ciąże przebiegały bez problemów, za niepłodność wciąż mogą odpowiadać czynniki genetyczne. Z tego powodu warto skorzystać z porady genetyka, który nie tylko przeprowadzi dokładny wywiad, ale też zleci odpowiednie badania i oceni szanse na dziecko.

Czytaj więcej: Niepłodność a czynniki genetyczne


15 maja Międzynarodowy Dzień Rodzin
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy