Cierpisz na zaburzenia miesiączkowania? Być może przyczyną jest niezdiagnozowana celiakia!
Chcesz zajść w ciąże, ale obawiasz się o swoją płodność, ponieważ masz nieregularny okres? Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z wielu przyczyn. Jedną z nich jest niezdiagnozowana nietolerancja pokarmowa. Dowiedz się jak ją wykryć, aby szybko wprowadzić leczenie i poprawić płodność.
Zaburzenia miesiączkowania – jakie mogą być przyczyny?
Na nieregularny okres może wpływać wiele czynników. Zaburzenia miesiączkowania mogą powodować zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy), a także zbyt duży stres i zła dieta. Na płodność wpływają także czynniki genetyczne, np. wady w chromosomach lub wrodzone choroby, takie jak hemochromatoza lub celiakia.
Nieregularny okres a celiakia. Jak choroba wpływa na płodność?
Celiakia, czyli wrodzona i trwała nietolerancja na gluten może powodować problemy z płodnością. W wyniku choroby, u pacjentki, która spożywa gluten, dochodzi do uszkodzeń kosmków jelitowych. W efekcie organizm zmaga się z zaburzeniami wchłaniania substancji odżywczych, w ciele odkłada się także dużo toksyn. Nagromadzenie szkodliwych substancji w organizmie może wywołać zaburzenia miesiączkowania, przyczynić się do skrócenia okresu płodnego u kobiet, a także doprowadzić do niedoborów pokarmowych.
Zaburzenia miesiączkowania – jak zdiagnozować chorobę, która je wywołała?
Aby zdiagnozować celiakię, ESPGHAN, czyli Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, zaleca wykonanie badań genetycznych. Test na obecność genów DQ2,2, DQ2,5 i DQ8, które są kojarzone z celiakią, pozwala praktycznie w 100% wykluczyć chorobę. Przyspiesza także znacznie rozpoznanie choroby. Do potwierdzenia celiakii konieczne są badania serologiczne (badanie przeciwciał przeciwko EmA, tTG i DGP), a czasami biopsja jelita cienkiego – wykonuje się je po wykryciu u pacjentki genów celiakii.
Jeśli u przyszłej mamy wykryto celiakię, należy niezwłocznie przystąpić do leczenia polegającego na zmianie diety. Z celiakii się nie wyrasta, ale zastosowanie diety bezglutenowej pomoże pozbyć się objawów choroby. Kosmki jelitowe regenerują się już po kilku miesiącach (do roku czasu od podjęcia leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania choroby) . Dzięki temu kobieta odzyskuje szanse na zajście w ciążę, doniesienie jej bez problemów i urodzenie zdrowego dziecka.
Autor: www.prekoncepcja.pl | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa