Badanie wolnego płodowego DNA, czyli cffdna to nowoczesna analiza, dzięki której można zbadać materiał genetyczny dziecka na podstawie próbki krwi ciężarnej. Badanie ma wysoką skuteczność i jest nieinwazyjne – zapewnia komfort zarówno dla matki, jak i dla dziecka, a przy tym pozwala na profesjonalną diagnostykę.
Kiedy się wykonuje badania wolnego płodowego DNA?
Kiedy zaczyna się produkcja cffdna?
Jak zmienia się stężenie cffDNA we krwi matki?
Czy rodzaj ciąży ma wpływ na ilość wolnego płodowego DNA we krwi matki?
Kiedy się wykonuje badania wolnego płodowego DNA?
Badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10 tygodnia ciąży aż do końca jej trwania. Badanie zaleca się wykonać u kobiet, które ukończyły 35 lat, w ich rodzinie pojawiały się przypadki zaburzeń genetycznych, a także kiedy wyniki innych badań wskazują na nieprawidłowości, np. badanie USG.
Kiedy zaczyna się produkcja cffdna?
Wolne płodowe DNA produkowane jest przez łożysko, a jego obecność w krwi ciężarnej można potwierdzić już w 7 tygodniu ciąży. Wraz z rozwojem ciąży, stężenie cffdna zaczyna wzrastać i jego wykrywalne przez czułe testy NIPT już od 10 tygodnia, a więc na bardzo wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badania NIPT są jedną z najwcześniejszych metod diagnostyki prenatalnej.
Jak zmienia się stężenie cffDNA we krwi matki?
Kiedy cffDNA pojawia się w krwi matki około 7 tygodnia ciąży, w okresie kolejnych 5 tygodni stanowi już 10-12% ogółu wolnego pozakomórkowego DNA. Im starsza ciąża, tym więcej DNA dziecka „krąży” w krwi matki. Materiał genetyczny dziecka ulega rozpadowi nawet w kilkanaście minut, dlatego też obecny jest w okresie trwania ciąży. Tuż po narodzinach dziecka gwałtownie spada poziom wolnego płodowego DNA w krwi matki, aż do całkowitego zaniku niedługo później.
Czy rodzaj ciąży ma wpływ na ilość wolnego płodowego DNA we krwi matki?
Ilość cffDNA w ciąży mnogiej nie musi być wcale wyższa niż w ciąży pojedynczej. Materiał genetyczny znajdujący się w krwi matki to tak naprawdę fragmenty łożyska. Ciąża mnoga może utrudniać ustalenie zdrowia genetycznego płodów – w tym przypadku należy wybierać wyłącznie testy, które są wskazane dla kobiet w ciąży mnogiej. Nawet w ciąży bliźniaczej ilość wolnego płodowego DNA może być zbyt niska do wykonania badania.