Ważne badanie kariotypów u par starających się o dziecko Przeskocz do treści

Ważne badanie kariotypów u par starających się o dziecko

Kariotypy – jak przebiega badanie kariotypu?
Kariotypy – z jakim kosztem badań trzeba się liczyć?
Kariotypy – czy jest możliwość refundacji badania kariotypu z NFZ?
Kariotypy – nieprawidłowy wynik badania

Kariotypy – jak przebiega badanie kariotypu?

Kariotyp to badanie wykonywane u par starających się o dziecko, które mają problem z poczęciem potomka, przeżyły poronienie lub planują in vitro. Badania kariotypu, czyli zestawu chromosomów, unikatowego dla każdego człowieka, jest zalecane przez ginekologów. Kariotypy – jak przebiega badanie kariotypu? Badanie wykonuje się z krwi. Na wynik czeka się 21 dni, ponieważ jest to badanie unikatowe dla każdej osoby. W warunkach in vitro hoduje się komórki z próbki krwi. Na podstawie komórek robi się opis. Wynik badania należy konsultować z lekarzem-genetykiem. Jest to badanie cytogenetyczne.

Kariotypy – z jakim kosztem badań trzeba się liczyć?

Badanie kariotypu cena z konsultacjami z genetykiem wynosi około 1300 złotych od osoby, ale obecnie oferowane są pakiety dla par i wówczas koszt może wynosić 800-1400 złotych dla dwóch osób. Jest to całkiem akceptowalny koszt badania kariotypu. Lepiej kupić pakiet, w ramach którego uwzględniona jest konsultacja z lekarzem – może być tradycyjna, w przychodni, lub telemedyczną. Zanim podejmie się decyzję o badaniu warto wiedzieć kariotypy – z jakim kosztem badania kariotypu trzeba się liczyć. Nie są to małe kwoty, więc lepiej mieć wiedzę i przygotować się na ten wydatek.

Kariotypy – czy jest możliwość refundacji badania kariotypu z NFZ?

Badanie kariotypu może być refundowane, jeśli zostanie zlecone przez lekarza-genetyka w jednej z przychodni. Jeśli jest wykonywane prywatnie, to trzeba za nie zapłacić. Warto zatem poprosić lekarza o takie skierowanie, aby zaoszczędzić kilkaset złotych. Kariotypy – czy jest możliwość refundacji badania kariotypu z NFZ? Jest to jak najbardziej możliwe.

Kariotypy – nieprawidłowy wynik badania

Kariotypy – nieprawidłowy wynik badania – co to oznacza? Nieprawidłowy kariotyp to brak chromosomu lub jego nadmiar. Z tego powodu mogą pojawiać się choroby genetyczne, problemy z zajściem w ciążę lub poronienia. Nieprawidłowy kariotyp jest poważnym problemem, o czym wiedzą zwłaszcza pary, które nie mogą doczekać się własnego dziecka. Jest to dla nich często życiowa tragedia.

Nasi partnerzy