W jakich okolicznościach zaleca się wykonać badanie KIR? Przeskocz do treści

W jakich okolicznościach zaleca się wykonać badanie KIR?

Badanie KIR najczęściej wykonuje się przy problemach z płodnością. Geny KIR występują u każdego człowieka, kodują obecność receptorów obecnych na powierzchni komórek NK. Badanie KIR może mieć duże znaczenie w diagnostyce niepłodności, dlatego powinno być wykonane zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

Badanie KIR – jakie są wskazania do badania?
Ile kosztuje badanie KIR?
Ile się czeka na wyniki badania KIR?
Badanie KIR i HLA-C – w jakich sytuacjach warto wykonać te badania razem?

Badanie KIR – jakie są wskazania do badania?

Wskazaniami do wykonania badania KIR jest diagnostyka niepłodności, szczególnie jeśli wykonywane do tej pory badania nie wskazały przyczyny problemów z zajściem w ciążę lub utrzymaniem ciąży. Badanie KIR zaleca się wykonywać przy podejrzeniu występowania niepłodności immunologicznej. Największe znaczenie dla diagnostyki ma badanie KIR wykonywane razem z badaniem HLA-C.

Ile kosztuje badanie KIR?

Badanie KIR nie należy do najdroższych – badanie KIR cena oscyluje w granicach około 450-500 złotych, jednak zaleca się wykonywać ją razem z badaniem  HLA-C – wówczas cena za dwa badania wynosi około 800 złotych. Można zdecydować się na badania w pakiecie zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny – wówczas koszty wynoszą około 1100-1300 złotych. Laboratoria mogą mieć własny cennik, który różni się w zależności od punktu wykonującego badanie.

Ile się czeka na wyniki badania KIR?

Czas realizacji badania KIR nie jest długi – standardowy czas oczekiwania na wynik nie powinien przekraczać 7 dni. Większość laboratoriów umożliwia wykonanie badania na cito – wówczas czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 5 dni roboczych. Szybsze wykonanie badania wiąże się z koniecznością dopłaty, której wysokość jest zależna od cennika laboratorium.

Badanie KIR i HLA-C – w jakich sytuacjach warto wykonać te badania razem?

Badanie KIR i HLA-C zawsze zaleca się wykonać razem, jeśli konieczna jest diagnostyka niepłodności – wówczas wynik ma największą wartość diagnostyczną. Receptory KIR oraz ekspresja antygenów HLA-C wpływają na sam proces zapłodnienia i donoszenia ciąży, jednocześnie współpracując ze sobą. Zaleca się, aby diagnostyka obejmowała badania KIR i HLA-C u kobiety oraz badanie HLA-C u mężczyzny.

Nasi partnerzy