Czy twardniejący brzuch przed porodem to sygnał alarmowy?
Napięty brzuch zazwyczaj jest normalnym objawem ciąży. Jest to nieprzyjemne, ale świadczy o prawidłowej pracy mięśni macicy. Twardniejący brzuch przed porodem może być sygnałem alarmowym, ale tylko w połączeniu z innymi objawami. Wyjaśniamy, kiedy twardy brzuch w ciąży jest niebezpieczny dla dziecka.
Spis treści
Dlaczego brzuch w ciąży robi się twardy?
Twardy brzuch w ciąży jest ściśle związana ze zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety wraz z rozwojem płodu. Macica się powiększa, rozciągają się wiązadła, dziecko się rusza. Twardniejący brzuch przed porodem świadczy o tym, że macica ćwiczy, aby proces urodzenia dziecka przebiegał sprawnie. Po 20. tygodniu ciąży brzuch staje się napięty, twardy coraz częściej. Może to być nieprzyjemne, nawet odrobinę bolesne. Pod koniec ciąży praca mięśni macicy staje się bardziej intensywna. Ciężarna doświadcza tzw. skurczy Braxtona-Hicksa, inaczej określanych jako skurcze przepowiadające. Mogą pojawiać się one nawet co pół godziny. W ich trakcie przeważnie kobietę lekko boli podbrzusze, a niekiedy też dolny odcinek kręgosłupa. Objawy te często niepokoją przyszłą matkę, ale nie są niebezpieczne dla dziecka. Nie są oznaką porodu.
Twardniejący brzuch w ciąży – przyczyny niezwiązane bezpośrednio z ciążą
Brzuch w ciąży może stać się twardy z powodu przemęczenia ciężarnej. W trakcie ciąży zaleca się aktywność fizyczną, ale twardy brzuch to znak, że czas odpocząć. Niekiedy napięty brzuch to objaw zaburzeń równowagi elektrolitowej. Aby temu przeciwdziałać, trzeba pić odpowiednią ilość wody oraz pamiętać o spożywaniu produktów zawierających magnez, potas i wapń. Pierwiastki te znajdują się np. pełnoziarnistym pieczywie, orzechach, suszonych owocach i produktach mlecznych. Niekiedy twardy brzuch w ciąży może być skutkiem nieodpowiedniej diety, w wyniku której kobieta ma wzdęcia lub zaparcia. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać produktów wzdymających (np. groch, fasola, napoje gazowane), a często jeść produkty z błonnikiem (np. siemię lniane, świeże owoce i warzywa).
Twardniejący brzuch w ciąży – kiedy szukać pomocy lekarskiej
Ciężarna powinna udać się do szpitala, jeżeli:
- skurcze pojawiają się regularnie i często (co kilka minut) i stają się bardziej bolesne;
- ciężarna zaczyna plamić lub krwawić z dróg rodnych, jest jej słabo;
- skurcze nie przechodzą po odpoczynku, ciepłym prysznicu.
Powyższe objawy mogą świadczyć o przedwczesnym odklejeniu się łożyska lub rozpoczęciu się akcji porodowej. Odklejenie się łożyska stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia matki i dziecka. Przedwczesny poród często można jeszcze zatrzymać.