Test NIFTY - rozwiewamy wszelkie wątpliwości Przeskocz do treści

Test NIFTY – rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Ciąża to stan wypełniony nie tylko radością i podekscytowaniem, ale również niepokojem. To zrozumiałe, że każda mama martwi się o swoje dziecko i chce dla niego, jak najlepiej. Żeby poczuć spokój i rozwiać pewne wątpliwości możesz wykonać test NIFTY – nieinwazyjny test prenatalny, który wyklucza najczęściej występujące mutacje chromosomalne.  

Test NIFTY gdzie zrobić i jak wybrać laboratorium?
Czy test NIFTY jest bezpieczny?
Kiedy zrobić test NIFTY?
Jaka jest cena testu NIFTY?

Test NIFTY gdzie zrobić i jak wybrać laboratorium?

W całej Polsce jest ponad 200 autoryzowanych punktów medycznych, w których można wykonać test NIFTY. Dostępne informacje gdzie zrobić test NIFTY z listą placówek z podziałem na województwie znajdziesz na stronach laboratoriów wykonujących badanie. Niektóre laboratoria oferują pobranie materiału genetycznego w domu. Przebieg badania genetycznego w każdym laboratorium jest taki sam, dlatego podczas wyboru placówki warto zwrócić uwagę na czym nam najbardziej zależy: lokalizacji, cenie badania, a może czasu oczekiwania na wynik?

Czy test NIFTY jest bezpieczny?

Test NIFTY to całkowicie bezpieczne badanie genetyczne zarówno dla płodu, jak i dla matki. Badanie jest nieinwazyjne, ponieważ polega ono na pobraniu próbki krwi żylnej matki, dokładnie w taki sam sposób, w jaki pobiera się krew do badania morfologicznego. Z takiej próbki technicy w laboratorium uzyskują DNA płodu. Test NIFTY w przeciwieństwie do badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja, nie stwarza ryzyka poronienia ani dla matki, ani dla dziecka.

Kiedy zrobić test NIFTY?

Test NIFTY można wykonać po skończonym 10. tygodniu ciąży, ponieważ wolne płodowe DNA, które jest niezbędne do przeprowadzenia badania, pojawia się w krwioobiegu matki dopiero ok. 7. tygodnia ciąży, a jego odpowiedni poziom stężenia osiągany jest właśnie po 10. tygodniu ciąży. Test NIFTY przeprowadzany jest do 24. tygodnia ciąży.

Jaka jest cena testu NIFTY?

Test NIFTY i cena: niestety nie jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jego cena waha się między 1900 zł a 2500zł, w zależności od laboratorium oraz spektrum przeprowadzanego badania – im więcej aberracji chromosomowych chcemy zbadać, tym wyższy koszt testu.

Nasi partnerzy