Test NIFTY to w pełni nieinwazyjne badanie prenatalne, czyli wykonywane jeszcze w czasie ciąży. Cechuje się wysoką czułością, która pozwala wykrywać aż 94 różne choroby genetyczne.
Jaki jest przebieg testu NIFTY?
Cena testu NIFTY – czy możliwa jest jego refundacja na NFZ?
Gdzie zrobić test NIFTY – autoryzowane placówki
Nieprawidłowy wynik testu NIFTY – co dalej?
Jaki jest przebieg testu NIFTY?
Test NIFTY służy wyizolowaniu materiału genetycznego dziecka, który znajduje się we krwi obwodowej matki. W związku z tym próbka krwi pobierana jest od ciężarnej kobiety z żyły łokciowej w ilości około 10 ml. W dalszej kolejności pobrany materiał poddawany jest analizie poprzez zaawansowane techniki sekwencjonowania. Procedura jest nieinwazyjna i w pełni bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i matki.
Cena testu NIFTY – czy możliwa jest jego refundacja na NFZ?
Test NIFTY można wykonać wyłącznie w prywatnych placówkach, ponieważ nadanie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To oznacza, że całkowity koszt badania pacjent pokrywa samodzielnie. Jeśli chodzi o test nifty cena może się różnić w zależności od konkretnej placówki, a podstawowym czynnikiem warunkującym koszt jest lokalizacja placówki. Przyjmuje się jednak, że wartość badania wynosi o 2 do 2,5 tysiąca złotych.
Gdzie zrobić test NIFTY – autoryzowane placówki
Test NIFTY pro można wykonać w całej Polsce wyłącznie w autoryzowanych punktach pobrań, a także w domu. W obu wariantach pobranie jest wliczone w cenę badania i nie zawiera dodatkowych opłat. Jeśli chodzi o to test nifty gdzie zrobić go, to lista autoryzowanych placówek obejmuje ponad 200 punktów pobrań w całej Polsce, dzięki czemu można je wygodnie przeprowadzić w najbliższym, dostępnym miejscu.
Nieprawidłowy wynik testu NIFTY – co dalej?
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza genetyka, który przeanalizuje otrzymane wyniki badań i podejmie decyzję o dalszym postępowaniu medycznym, w tym między innymi o rozszerzeniu diagnostyki. W trakcie konsultacji genetyk sprawdza historię chorób genetycznych występujących wśród najbliższej rodziny pacjentów, i ewentualnie porównuje z wynikami przeprowadzonych badań DNA. W wielu przypadkach może zdecydować o kontynuowaniu diagnostyki, której elementem może być amniopunkcja.