Test NIFTY - co warto o nim wiedzieć i kiedy go wykonać? Przeskocz do treści

Test NIFTY – co warto o nim wiedzieć i kiedy go wykonać?

Test NIFTY to nieinwazyjne badanie prenatalne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie trisomi płodu czyli zespołu Downa, Edwardsa oraz Pataua. Poza wykrywaniem nieprawidlowości u płodu test NIFTY może dostarczyć nam informacji o płci dziecka.

Test NIFTY – co warto wiedzieć o badaniu?
Testy NIFTY – cena, refundacja NFZ
Gdzie zrobić test NIFTY i jak się umówić?
Test NIFTY – wskazania

Test NIFTY – co warto wiedzieć o badaniu?

Test NIFTY to całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne badanie zarówno dla matki, jak i dziecka. Test NIFTY wykonuje się z pobranej krwi żylnej matki. Następnie w laboratorium bada się wolne cząsteczki pozakomórkowego DNA płodu, znajdujące się we krwi matki. Zgłaszając się na badanie, nie jest wymagane bycie na czczo. Na wynik testu NIFTY czeka się około 14 dni.

Testy NIFTY – cena, refundacja NFZ

Cena testu NIFTY zależy od laboratorium i zakresu przeprowadzanego badania. Zazwyczaj jest to koszt 2000-2500 zł. Cena testu NIFTY zależy od ilości wad genetycznych, które chce się zbadać. Im więcej badanych mutacji, tym wyższa cena. Wykonanie badania NIFTY nie podlega refundacji przez NFZ. Oznacza to, że nie można go wykonać bezpłatnie.

Gdzie zrobić test NIFTY i jak się umówić?

Gdzie zrobić badanie NIFTY? Można go wykonać w większości stacjonarnych laboratoriów w każdym mieście. Jeśli zależy nam jednak na czasie i konkurencyjnej cenie, warto skorzystać z ofert internetowych.  Na pobranie materiału należy umówić się telefonicznie w dowolnej placówce. Można też zamówić wizytę domową. Test NIFTY nie wymaga szczególnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo. Należy jedynie zadbać o odpowiednie nawodnienie jak podczas standardowego pobrania krwi.

Test NIFTY – wskazania

Test NIFTY jest wskazany dla każdej kobiety po 35 roku życia, u której występuje duże ryzyko wad płodu, związane z wiekiem. Test NIFTY poleca się również kobietą, które boją się inwazyjnych badań prenatalnych, a są one zalecane, ponieważ badania biochemiczne i ultrasonograficzne wykazały nieprawidłowości. Test NIFTY warto również wykonać, jeśli w naszej rodzinie wystąpiły wcześniej wady genetyczne. Dzięki testowi NIFTY możemy poznać płeć dziecka.

Nasi partnerzy