Poronienia - jak badać ich przyczyny? Przeskocz do treści

Poronienia – jak badać ich przyczyny?

Gdzie można zrobić badanie przyczyn poronienia, Czy badanie przyczyn poronienia jest refundowane, Badanie przyczyn poronienia - jakie jest rekomendowane, Jaki jest koszt badania przyczyn poronienia

Większość kobiet w pewnym momencie swojego życia zaczyna rozważać macierzyństwo. Niestety, nie każda przedstawicielka płci pięknej donosi swoją pierwszą ciążę. Nierzadko zdarza się tak, że kobieta traci kilka kolejnych ciąż. Jest to bezwzględne wskazanie do rozpoczęcia diagnostyki, po to, aby poznać ewentualne przyczyny i móc zapobiec im w przyszłości.

Gdzie można zrobić badanie przyczyn poronienia?

Czy badanie przyczyn poronienia jest refundowane?

Badanie przyczyn poronienia – jakie jest rekomendowane?

Czy zawsze warto się decydować na badania po poronieniu?

Gdzie można zrobić badanie przyczyn poronienia?

Badania po poronieniu są najczęściej wykonywane w laboratoriach. Do ich przeprowadzenia bardzo często konieczne jest pobranie krwi. Czasami należy również pobrać wymaz z policzka w celu przeprowadzenia testu genetycznego. Warto byłoby również wykonać badanie genetyczne płodu, zwłaszcza jeżeli inne badania po stracie ciąży wyszły nam w normie.

Czy badanie przyczyn poronienia jest refundowane?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy badania po poronieniu są refundowane. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że na refundację badań po poronieniu mogą liczyć jedynie te kobiety, które straciły już swoją trzecią ciążę. Należą się one kobietom, które leczą się u lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce, która ma taką umowę podpisaną. Aby móc wykonać badania będziemy potrzebowali skierowania lekarza specjalisty. Czasami konieczne jest udanie się do kilku specjalistów.

Badanie przyczyn poronienia – jakie jest rekomendowane

Na poronienie ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim należy wspomnieć, że kobieta w czasie ciąży powinna zadbać o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Nie ulega wątpliwości, że dobrym pomysłem byłoby oznaczenie poziomu hormonów tarczycy po to, aby wykluczyć nadczynność lub niedoczynność. Donoszenie ciąży bardzo często utrudnia również Hashimoto. Warto sprawdzić również kariotypy, a także przebadać płód, po to, aby wykluczyć poważne wady genetyczne. Warto bowiem zaznaczyć, że przyczyną poronień na wczesnym etapie bardzo często są wady genetyczne płodu.

Czy zawsze warto się decydować na badania po poronieniu?

Poronienie jest zawsze bardzo przykrym przeżyciem dla obojga rodziców. Nie ulega jednak wątpliwości, że zdaniem lekarzy jedno lub nawet dwa poronienia nie są jeszcze wskazaniem do rozpoczęcia szczegółowej diagnostyki. Jeżeli jednak mamy za sobą więcej niż dwa poronienia, koniecznie zdecydujmy się na badania po poronieniu. Oczywiście, każda kobieta może wykonać takie badania już po pierwszej stracie, po to, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

 

 

Nasi partnerzy