Pierwsza wizyta u pediatry w placówce medycznej – poradnik dla niedoświadczonych rodziców
Stan zdrowia małego Polaka musi być regularnie kontrolowany, nawet jeżeli dziecko nie choruje. Pierwsza wizyta u pediatry będzie mniej stresująca i przebiegnie dużo sprawniej, jeżeli rodzice maluszka będą wiedzieli: jak się do niej przygotować i jak ona przebiega.
Spis treści
Pierwsza wizyta u pediatry – co trzeba przygotować?
Do pierwszej wizyty u pediatry trzeba przede wszystkim odpowiednio przygotować małego pacjenta. Powinien być on nakarmiony krótko przed wyjściem do placówki medycznej. Dobrze jest go ubrać w ciuszki, które łatwo jest zdjąć, np. kopertowe body + śpioszki. Strój maluszka należy oczywiście dostosować do pory roku. Na wszelki wypadek trzeba zapakować do torby zapasowe ciuszki, mokre chusteczki, czysty pampers kocyk lub pieluszkę tetrową oraz ciepłe mleczko w butelce (w otulaczu). Trzeba mieć ze sobą dokumentację medyczną niemowlaka (książeczkę zdrowia, wypis ze szpitala, aktualne wyniki badań, kartę szczepień). W trakcie pierwszej wizyty pediatra zazwyczaj zadaje wiele pytań. Odpowiedzi na nie warto sobie zanotować na kartce i schować np. do kieszeni, aby ze stresu czegoś nie zapomnieć. O co zazwyczaj pyta lekarz?
- W którym tygodniu ciąży nastąpił poród? W jaki sposób został zakończony (poród naturalny czy cesarskie cięcie)?
- Ile punktów w skali Apgar otrzymał maluszek?
- Czy na oddziale dla noworodków leczono u dziecka jakieś problemy zdrowotne?
- Ile noworodek ważył po porodzie?
- W jaki sposób karmione jest dziecko (karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym)?
- Jak często pije z piersi lub ile mleka modyfikowanego pije w ciągu doby?
- Jak często dziecko oddaje stolec i ile pampersów moczy w ciągu doby?
Pierwsza wizyta u pediatry to też doskonała okazja do rozwiania wątpliwości odnośnie do opieki nad niemowlęciem. Rodzice powinni też poinformować lekarza o wszystkich wątpliwościach, niepokojach związanych ze stanem zdrowia ich dziecka.
Pierwsza wizyta u pediatry – jak przebiega ocena stanu zdrowia maluszka?
Zazwyczaj w pierwszej kolejności maluszek jest dokładnie mierzony i ważony. Na tej podstawie pediatra ocenia m.in. czy niemowlę rośnie prawidłowo – ma prawidłowy rozmiar głowy, klatki piersiowej i ciemiączka. Potem lekarz kładzie dziecko na brzuszek, aby ocenić jak radzi sobie ono w tej pozycji. Sprawdza też tzw. odruchy noworodkowe i napięcie mięśniowe oraz stawy biodrowe. Pediatra sprawdza też obecność odruchów noworodkowych oraz napięcie mięśniowe i stawy biodrowe. Osłuchuje też serce i płuca noworodka oraz bada palpacyjnie jego brzuszek. W trakcie pierwszego spotkania z pediatrą często omawia się z rodzicami harmonogram szczepień oraz wyznacza datę podania pierwszych szczepionek.